Cime 3 kvartal 2024

ŘSD vybírá firmy na stavby obchvatů H. Brodu a Osové Bítýšky

 

Jihlava 29. dubna (ČTK) - Stavby silničních obchvatů Osové Bítýšky na Žďársku a Havlíčkova Brodu by mohly začít ve druhé polovině roku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už na tyto akce vybírá dodavatelské firmy. U obou staveb získalo poslední pozemky vyvlastněním. U obchvatu Havlíčkova Brodu v předpokládané hodnotě přes 1,1 miliardy korun bez daně zamítl soud žalobu proti vyvlastnění minulý týden. ČTK to dnes řekla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová.

Stavbu obchvatu dlouhodobě podporuje havlíčkobrodská radnice kvůli složité dopravní situaci v centru. Rozhodnutí soudu znamená podle starosty Jana Tecla (ODS) významný posun k provedení stavby. "Ta doprava je už skutečně natolik vážná, že se dá říci, že je to na poslední chvíli," řekl ČTK.

Výkup pozemků pro obchvat dlouhý 4,1 kilometru zahájilo ŘSD v roce 2015, dohodnout se mu nepodařilo s jedním z desítek vlastníků půdy. Na rozhodnutí krajského úřadu o vyvlastnění podal tento majitel loni žalobu ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Podle Tesařové ji soud nyní zamítl. Ještě bude soudní řízení, které se bude zabývat výší náhrady za pozemky tohoto vlastníka.

Stavební povolení na obchvat Havlíčkova Brodu vydal úřad loni v listopadu. Zatím není pravomocné kvůli odvolání, jímž se nyní zabývá ministerstvo dopravy. Výběr stavební firmy, jež obchvat postaví, zahájilo ŘSD v lednu. Firmy mohou podávat nabídky do konce května. Původně měla lhůta skončit v březnu, ŘSD ji podle Tesařové prodloužilo, protože ještě upravovalo platební podmínky.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu povede od výpadovky I/34 na Žďár nad Sázavou a Pardubice k I/38 směřující na Jihlavu. Začnou-li stavební práce letos, měl by obchvat podle webu ŘSD začít sloužit v roce 2022.

V případě Osové Bítýšky už má ŘSD pro stavbu nových 2,8 kilometru hlavního tahu číslo 37 pravomocné stavební povolení. Podle věstníkuveřejných zakázek jde o stavbu s předpokládanou cenou 195 milionů Kč bez daně. Oznámení o zahájení zadávacího řízení zveřejnilo ŘSD 18. dubna, nabídky lze posílat do 27. května. Tento obchvat na trase mezi Žďárem nad Sázavou a Velkou Bíteší by měl být otevřen v roce 2021.