Cime 3 kvartal 2024

ŘSD ve Spáleném Poříčí opravilo most na hlavním tahu, pomůže to i při záplavách

Spálené Poříčí (Plzeňsko) 29. července (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovoznilo nový most ve Spáleném Poříčí na hlavním tahu z Plzně na Příbram. Most stál zhruba za 45 milionů Kč. Po 15 měsících oprav nahradil úzký zahnutý most u sokolovny. Stavba pomohla nejen řidičům a pěším, ale odstraní také problémy při záplavách, řekl ČTK místostarosta města Pavel Čížek (STAN). Od loňského 19. dubna se jezdilo po provizorním mostě.

"Provoz je v místě prací i nadále veden kyvadlově a řízen semafory. Řidiči už ale mohou po přejetí nového mostu odbočovat do Republikánské ulice. Z ní na most je nadále nutné respektovat zákaz vjezdu a použít objízdnou trasu," uvedl mluvčí ŘSD Adam Koloušek. Po dobu stavby byl provoz veden kyvadlově po mostním provizoriu, které stavbaři příští týden demontují a práce se přesunou do okolí mostu.

Důvodem pro stavbu nové konstrukce bylo nevyhovující prostorové uspořádání původního mostu, což způsobovalo značné dopravní komplikace, řekl mluvčí. Jeho šířka například neumožňovala míjení dvou autobusů nebo nákladních vozidel. Původní most byl i s lávkou pro pěší zbourán.

Podle Čížka se stavba připravovala asi 12 let. "Také z důvodů, že současný most měl malou průchodnost pro povodňovou vodu. Navíc tam většinou stála auta, protože tam byla přednost z jedné strany," uvedl. Velmi těžce tam projížděly kamiony, protože most byl úzký a do zatáčky. Od 70. let tudy chodili pěší po provizorní lávce. Na novém mostě vznikly chodníky a dva jízdní pruhy. "A hlavně tam není prostřední nosník, takže pod ním lépe projde velká voda. Při velkých povodních v roce 2002 se poškodil most a břehu, protože Bradava má rozsáhlé povodí, asi 100 kilometrů čtverečních z velké části Brd, a je docela nebezpečná, když přijde přívalový déšť," řekl. V roce 2002 byla ve Spáleném Poříčí zatopena řada domů, evakuovali se lidé a u mostu se utrhl břeh. Nový most tak učiní průtok vody bezpečnějším.

Podle šéfa plzeňského ŘSD Miroslava Blabola byl při stavbě velký problém s ocelí na konstrukci. "Nebylo ji možné vůbec koupit, takže jsme museli konstrukci přepočítat a dát tam ocel nižší kvality. Nosníky jsou vyšší, než by musely být. Ale díky tomu se už teď převedla doprava na nový most," řekl. Podle něj šlo o malý zázrak, i když přeprojektování také způsobilo problémy v administraci zakázky.

Silnice první třídy číslo 19 byla průjezdná po celou dobu stavby. Uzavřená byla křižovatka v Republikánské ulici.