Komatsu potřebu bagr

ŘSD uzavřelo smlouvu na stavbu mostu na dálnici D55 u Napajedel na Zlínsku

Napajedla (Zlínsko) (ČTK) – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) uzavřelo smlouvu na stavbu dálničního mostu přes řeku Moravu u Napajedel na Zlínsku. Za více než 674,4 milionu korun bez DPH jej postaví sdružení firem FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a MI Roads. Stavba o délce zhruba půl kilometru bude oficiálně zahájena 20. dubna, sdělila dnes ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

Vybudování mostu je součástí stavby dálnice mezi Napajedly a Babicemi na Uherskohradišťsku, rozdělena je do dvou etap. "Stavba mostu přes řeku Moravu, která navazuje na obchvat Otrokovic, je první etapou. Po jejím dokončení navážeme další etapou dálnice D55 mezi Napajedly a Babicemi," uvedla Trubelíková.

Ve výběrovém řízení na stavbu mostu a navazující části dálnice D55 bylo podáno pět nabídek, ŘSD vybralo nejvýhodnější z nich. Nový přibližně půlkilometrový úsek dálnice by měl být hotový v roce 2025. Jeho hlavním objektem je estakáda přes řeku dlouhá 144 metrů.

Most přes Moravu naváže na předloni dokončenou stavbu jihovýchodní části obchvatu Otrokovic na Zlínsku, který je taktéž součástí D55. V jižním směru od mostu by v roce 2025 měla začít stavba úseku dálnice mezi Napajedly a Babicemi na Uherskohradišťsku, s jejím dokončením se počítá v roce 2027.

Navazující úsek dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku dlouhý téměř 8,5 kilometru se staví od roku 2020, další úsek ze Starého Města do Moravského Písku na Hodonínsku dlouhý 8,8 kilometru od předloňska. S jejich otevřením počítá ŘSD v roce 2024. Loni zahájilo ŘSD stavbu čtyřkilometrového úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku. S jeho zprovozněním počítá také v příštím roce.

Po kompletní dostavbě dálnice D55 v budoucnu propojí střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude přes 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.