Cime 2 kvartál 2024

ŘSD prodloužilo kvůli tunelu na D3 v Č. Budějovicích uzavírku o tři čtvrtě roku

České Budějovice 2. srpna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) prodloužilo kvůli stavbě tunelu Pohůrka na části dálnice D3 v Českých Budějovicích uzavírku Dobrovodské ulice do konce dubna 2023. Uzavírka tak bude delší o tři čtvrtě roku. Ulice je zavřená od loňského srpna, silničáři plánovali, že ji otevřou letos koncem srpna. Uzavírka bude delší, protože tunel Pohůrka bude hotový později, i proto, že chybí stavební materiály. Novináře o tom informoval Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD. Dobrovodská ulice je jedna z vytíženějších silnic ve městě.

Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu Pohůrka. Práce na tunelu se podle Kolouška nestihly z více příčin. Zmínil, že pozdě dostali silničáři povolení nakládat s povrchovými vodami, chybějící a zdražující materiály, nouzový stav či válku na Ukrajině. "Neočekávané okolnosti tak posunuly některé z naplánovaných stavebních prací do zimního období, kdy je však nemožné práce provádět," uvedl Koloušek. Proto ŘSD rozhodlo, že potrvají do jara 2023.

Dopravní komplikace tak potrvají proti plánu déle. ŘSD tam, kde ulici zavřelo, vybuduje koridor pro chodce mezi Dobrou Vodou a Suchým Vrbným. "Všechna ostatní omezení související s uzavírkou by měla zůstat jako doposud," sdělil Koloušek.

Obchvat Českých Budějovic, jenž bude součástí dálnice D3, bude mít dvě části: úsek Hodějovice - Třebonín dlouhý 12,5 kilometru, kde byly původní náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy. Jižní část obchvatu bude podle silničářů hotová na konci roku 2023, severní asi o rok později. Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu Pohůrka.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. ŘSD teď v jižních Čechách staví souvislý třicetikilometrový úsek D3. Celá dálnice D3 by měla být podle ministerstva dopravy hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2025.