Cime 3 kvartal 2024

ŘSD připravuje novou variantu severozápadního obchvatu Chrudimi

Chrudim 17. května (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje severozápadní obchvat Chrudimi, který by odlehčil dopravu i v sousedních Bylanech. K dosavadním dvěma variantám vedení trasy jižně od této obce přibyla třetí, která by ji obešla ze severu. Ležela by dál od obydlených míst, bylo by však kvůli ní nutné změnit územní plán.

"Dosud se počítalo jen s variantou jedna, která vede jižně od obce. Měli jsme už jedno setkání občanů s projektanty a plánujeme i další. Zřejmě budeme preferovat novu třetí variantu, ale posouzení se asi bude dělat na všechny tři," řekl ČTK starosta Bylan Tomáš Hrubý.

Třetí varianta prochází severně od Bylan a jižně od blízkých Třibřich, pak následuje směrem k Chrudimi rovný asi 4,4 kilometru dlouhý úsek. Městu a místní části Markovice se vyhne severně kolem průmyslové zóny, na silnici I/37 z Pardubic do Chrudimi se napojí na kruhové křižovatce u Vestce. Trasa je sice o něco delší než předchozí a bylo by kvůli ní nutné přeložit vedení vysokého napětí, ale umožní jednodušší přechod přes železniční trať Heřmanův Městec - Chrudim. V první variantě by pro něj bylo nutné vybudovat 350 metrů dlouhou estakádu, v novém řešení by železnici obchvat překonal ještě před Bylany, kde vlak projíždí zářezem.

Podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) jsou všechny tři varianty zhruba stejně drahé. ŘSD v současnosti pracuje na vyhledávací studii tras. Po dokončení obchvatu by tranzitní doprava od Pardubic mohla obejít Chrudim a Bylany a vyústit na silnici I/17 na Čáslav.