Komatsu potřebu bagr

ŘSD připravuje další dvě varianty trasy severozápadního obchvatu Chrudimi

Chrudim 17. srpna (ČTK) - Část obyvatel chrudimské místní části Markovice a lokality Na Rozhledně odmítá původní trasu budoucího severozápadního obchvatu Chrudimi. Vadí jim, že by silnice vedla blízko zástavby, a vedení města proti ní předali petici s několika sty podpisy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje další dvě varianty trasy, řekl dnes novinářům starosta František Pilný (ANO).

"V územním plánu je zatím zakreslená varianta blízko Markovic, k nebližšímu obytnému domu je to 25 metrů. Nepočítala s tím, že by zůstala zachována železniční trať na Heřmanův Městec. Pokud ale má zůstat zachována, nešla by napojit průmyslová zóna, což je pro nás priorita," uvedl Pilný. Proti zrušení nevyužívané tratě se postavila Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která chtěla trať nebo alespoň její koridor zachovat jako rezervní pro přepravu pohonných hmot ze skladu u Kostelce u Heřmanova Městce

Severovýchodní obchvat, který bude tvořit přeložka silnice I/17 směrem na Čáslav, začne na kruhové křižovatce u Vestce, obkrouží město ze severu kolem průmyslové zóny a areálu bývalého podniku Transporta a bude pokračovat na západ k Heřmanově Městci. Podle Pilného projektanti navrhli další dvě varianty. Jedna by vedla dál od Markovic, ale blíže jižnímu okraji Bylan, další by za Markovicemi pokračovala severně od Bylan kolem Třibřich a vyústila by před nebo za Heřmanovým Městcem.

"Schválili jsme odpověď na petici s tím, že Chrudim je proti původní variantě, která je blízko Markovic a znemožnila by napojení průmyslové zóny. Pod Markovicemi by také vznikla nehezká betonová estakáda. Rozhodnutí, která z dalších tras bude schválená, zůstane na investorovi a na posouzení vlivu na životní prostředí," uvedl Pilný.

Na konci letošního roku by měla být zprovozněna druhá část obchvatu Chrudimi, který město obchází na východní straně. První část od Pardubic po křižovatku se silnicí I/17 na Vysoké Mýto byla otevřena na konci roku 2015, navazující, která se vyhne i sousedním Slatiňanům, se začala stavět v prosinci 2018.