Mercedes

ŘSD předalo stavebním firmám staveniště úseku dálnice D35 Hořice - Sadová

Hořice (Jičínsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předalo stavebním firmám staveniště budoucího úseku dálnice D35 Hořice - Sadová. Slavnostní zahájení stavby je naplánováno na 7. listopadu, uvedl dnes na síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Úsek dlouhý 10,5 kilometru bude stavět sdružení firem Eurovia CS, M - Silnice a Stavby mostů.

"Na základě uzavřeného dodatku se předpokládá zprovoznění stavby již za dva roky, tedy v roce 2025," uvedl Mátl.

Sdružení firem zvítězilo v soutěži s nabídkou 2,44 miliardy korun bez DPH, což představovalo 70 procent předpokládané ceny. Podle informačního letáku ŘSD bude na úseku 14 mostních staveb, z toho dvě nad dálnicí. Součástí je také mimoúrovňová křižovatka u Hořic, pět úrovňových křižovatek včetně okružních a téměř pět kilometrů protihlukových stěn. Stavbaři budou také muset přeložit několik silnic druhé a třetí třídy, polních cest a inženýrské sítě.

Na navazující úsek D35 od Sadové po mimoúrovňovou křižovatku Plotiště u Hradce Králové ŘSD nedávno získalo nepravomocné stavební povolení. Stavba 7,5 kilometru dlouhého úseku by mohla začít v roce 2024. Předpokládaná cena je podle dosavadních informací 2,25 miliardy korun bez DPH. Výběrové řízení na stavební firmu by ŘSD chtělo vypsat do konce letošního roku. Součástí stavby má být osm mostních objektů, mimoúrovňová křižovatka u Sadové a dvě protihlukové stěny o celkové délce dva kilometry.

U úseku D35 z Hořic do Úlibic na Jičínsku má ŘSD od dubna stavební povolení. V roce 2024 by ŘSD na úsek chtělo vybrat stavební firmu a ve druhém pololetí stavbu o délce přes 16 kilometrů zahájit. U dálničního obchvatu Úlibic ŘSD počítá se zahájením stavby v roce 2025 a otevřením v roce 2028.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Zatím je z D35 hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.