ŘSD požádalo o stavební povolení na úsek dálnice D35 Opatovec – Staré Město

Opatovec (Svitavsko) 12. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Opatovec – Staré Město. Jeho součástí je i přivaděč mezi budoucí D35 a současnou státní silnicí I/35 u Starého Města. ČTK to řekla Petra Drkulová z pardubické správy ŘSD.

Úsek Opatovec – Staré Město je dlouhý 16,6 kilometru. Jeho součástí je ražený tunel Dětřichov s dvěma dvoupruhovými tubusy délky 3983 metrů. Na dálnici bude 13 silničních mostů, nad ní povedou tři a jeden ekodukt pro zvěř. Stavbaři postaví také jeden železniční most. Celková délka protihlukových stěn dosahuje 2150 metrů. U Starého Města je navržena střední oboustranná odpočívka, která se připravuje jako samostatná akce.

Kromě toho ŘSD vybuduje přivaděč od Borušova u nynější silnice I/35 na dálnici D35 s napojením u Starého Města. Součástí stavby je také pět mostních objektů, a to přes Bílý potok a dvě polní cesty, přes údolí a silnici III/36820.

Vloni v prosinci bylo vykoupeno asi 84 procent potřebných pozemků. Silničáři chtějí příští rok vyhlásit soutěž na dodavatele stavby, jejíž předpokládaná cena činí 14,6 miliardy korun bez DPH. Stavět by se mělo od roku 2025 formou PPP projektu, tedy se zapojením soukromého investora, úsek by měl být uveden do provozu v roce 2029.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se vloni 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru. Zahrnuje 22 mostů, z toho 16 na dálnici a čtyři nad ní, další jsou na přístupech na okolní pozemky. Nejsložitější bylo přemostění železničního koridoru poblíž Uherska, které se stavělo neobvyklým způsobem. Na každé straně kolejí stavbaři paralelně vybudovali jeho poloviny, které následně otočili nad trať. Nakonec vyplnili mezeru mezi nimi širokou asi 1,8 metru a oba díly spojili.

ŘSD připravuje i výstavbu dalších úseků D35. Na část Janov - Opatovec, kde se již v předstihu buduje železniční most, byla zahájena soutěž vloni v říjnu. Pokračuje také výběrové řízení na zhotovitele tunelu Homole, který byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov - Vysoké Mýto. Koncem roku začala soutěž na úsek Vysoké Mýto - Džbánov. Společné územní rozhodnutí a stavební povolení chce ŘSD získat na úsek Litomyšl - Janov, výkup pozemků zatím komplikuje neexistence pravomocného územního rozhodnutí.