Komatsu potřebu bagr

ŘSD pokračuje v přípravě výstavby dalších úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji

Pardubice 3. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v přípravě výstavby dalších úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji. U některých žádá o stavební povolení, u dalších už vypsalo soutěž na zhotovitele, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Nejblíže k zahájení výstavby je úsek Janov - Opatovec, kde se již v předstihu buduje železniční most.

Soutěž na tuto část dálnice ŘSD zahájilo vloni v říjnu. Za předpokládaných 3,5 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty chce postavit 11,8 kilometru komunikace, 12 mostních objektů a dva ekodukty, mimoúrovňovou křižovatku u Opatovce a 4444 metrů protihlukových stěn. Do provozu by měl úsek jít v roce 2026.

Pokračuje také výběrové řízení na zhotovitele tunelu Homole, který byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov - Vysoké Mýto. Stavět by se mohl začít příští rok a sloužit by měl také od roku 2026.

Koncem loňského roku ŘSD zahájilo soutěž na zhotovitele úseku D35 Vysoké Mýto - Džbánov. "Předpokládaná hodnota zakázky je 2,524 miliardy korun bez DPH. Stavba délky 5,95 kilometru má stavební povolení v právní moci a je vykoupeno přes 90 procent pozemků trvalého záboru. Probíhá archeologický průzkum," uvedl Mátl.

Na dvě části D35 silničáři žádají ministerstvo dopravy o stavební povolení. U stavby Opatovec - Staré Město o délce 16,6 kilometru pokračuje majetkoprávní příprava, vykoupeno je asi 84 procent pozemků, stavět se má formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP, Public Private Partnership). Společné územní rozhodnutí a stavební povolení chce ŘSD získat na úsek Litomyšl - Janov, výkup pozemků zatím komplikuje neexistence pravomocného územního rozhodnutí.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru. Zahrnuje 22 mostů, z toho 16 na dálnici a čtyři nad ní, další jsou na přístupech na okolní pozemky. Nejsložitější bylo přemostění železničního koridoru poblíž Uherska, které se stavělo neobvyklým způsobem. Na každé straně kolejí stavbaři paralelně vybudovali jeho poloviny, které následně otočili nad trať. Nakonec vyplnili mezeru mezi nimi širokou asi 1,8 metru a oba díly spojili. Součástí úseku Časy - Ostrov jsou i dvě mimoúrovňové křižovatky a 5460 metrů protihlukových stěn.