Cime 2 kvartál 2024

ŘSD podalo novou žádost o územního rozhodnutí ke stavbě středočeského úseku D3

Praha 8. prosince (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo novou žádost o vydání územního rozhodnutí na stavbu středočeského úseku dálnice D3. Využilo tak možnosti, které mu dává nová legislativa pro vedení územního řízení. Staré žádosti, jež řešil Městský úřad v Benešově, jsou staženy a nové podány na středočeský krajský úřad. Cílem je urychlení celého procesu územního řízení, informoval dnes ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. Trasa dálnice na jih Čech přes Posázaví má řadu kritiků. Někteří doporučují spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a vybudovat obchvaty měst. ŘSD a ministerstvo dopravy výhrady odpůrců odmítají.

ŘSD podle Studeckého podalo 30. listopadu žádost o vydání územního rozhodnutí na všech pět dálničních úseků a související přivaděče. Na trase budoucí dálnice letos postupuje podrobný geotechnický průzkum, jeho výsledky budou koncem příštího roku. Měly by sloužit jako stěžejní podklad pro zpracování dokumentace pro stavební povolení.

ŘSD už má všechna rozhodnutí o výjimkách kvůli zvláště chráněným živočichům, která jsou nezbytná pro získání územního rozhodnutí. Očekává se však ještě jejich soudní přezkoumávání, protože byly napadeny žalobou. Studecký připomněl, že Ústavní soud nedávno odmítl stížnost spolku Krajina 2000 a obce Okrouhlo u Prahy, které se u správních soudů domáhaly zrušení aktualizace středočeských zásad územního rozvoje. Nevyhověl jim ani Krajský soud v Praze ani Nejvyšší správní soud, ústavní soudci stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou. Trasa dálnice v takzvané západní variantě je tak podle ŘSD s definitivní platností potvrzena.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Středočeská část by měla měřit 58,5 kilometru. Má umožnit alternativní spojení Benešovska s Prahou a odlehčit dálnici D1 a silnici I/3. Zatímco v jižních Čechách se staví, ve Středočeském kraji se ještě nezačalo. Zprovoznění středočeského úseku se podle dřívějších informací předpokládá v roce 2030.

Odpůrcům vadí, že trasa povede turisticky atraktivním Posázavím a obávají se možných problémů s podložím v okolí Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Ministerstvo dopravy projekt dlouhodobě obhajuje. Trasa přes Posázaví byla podle něj opakovaně vyhodnocena jako ekonomicky smysluplná a pro obyvatele nejvhodnější.