Cime 2 kvartál 2024

ŘSD plánuje zahájit stavbu dálnice D55 z Olomouce do Kokor v dubnu

Olomouc (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic plánuje zahájit stavbu bezmála osm kilometrů dlouhého úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor na Přerovsku ve druhé polovině dubna. Dálnici postaví společnost Eurovia CS, která v tendru podala nejvýhodnější nabídku s cenou 1,95 miliardy korun bez započtení DPH. Na twitteru to oznámil ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

"Na stavbu je vydáno stavební povolení v právní moci a zahájení realizace stavby plánujeme na druhou polovinu dubna," uvedl Mátl. Ve výběrovém řízení na stavbu úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor obdrželo ŘSD od stavebních firem sedm přihlášek. Cenová nabídka společnosti Eurovia CS podle Mátla tvoří 80 procent předpokládaných nákladů na tuto dopravní stavbu.

ŘSD zároveň pokračuje v přípravě stavby navazujícího šestikilometrového úseku dálnice D55 mezi obcí Kokory a Přerovem. Nejvyšší správní soud v roce 2021 zrušil rozsudek ostravského krajského soudu, kterým bylo při projednávání žaloby obce Rokytnice prohlášeno za neplatné územní rozhodnutí na tento projekt. Obec Rokytnice se dohodla s úřady a ŘSD na kompenzacích za stavbu úseku dálnice D55 z Olomouce do Přerova, který povede v její blízkosti. Možný termín zahájení stavby této části D55 zatím nebyl zveřejněn.

Chystaná dálnice D55 je přeložkou silnice první třídy, která Přerov s Olomoucí spojuje přes několik obcí. Vesnicemi denně projede až 20.000 automobilů a rušná silnice je místem častých dopravních nehod.