Komatsu potřebuju bagr

ŘSD nezískalo pro stavbu přeložky silnice I/9 Nový Bor – Dolní Libchava výjimku

Česká Lípa 7. července (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nezískalo výjimku pro chystanou výstavbu přeložky silnice I/9 z Nového Boru do Dolní Libchavy u České Lípy. Žádalo ji kvůli zásahu do biotopů zhruba 50 zvláště chráněných druhů a rodů organismů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval předseda spolku Děti Země Miroslav Patrik. Regionální mluvčí ŘSD Dana Zikešová ČTK řekla, že zamítnutí nečekali, ale zároveň uvedla, že projekt chtějí upravit tak, aby vyhovoval požadavkům.

Přeložka silnice první třídy má po dokončení výrazně odlehčit zejména přetížené spojnici mezi Novým Borem a Českou Lípou, po níž projede denně bezmála 16.000 automobilů. V úseku mezi Novým Borem a Dolní Libchavou chce ŘSD postavit zhruba 10,3 kilometru dlouhý úsek. Žádost o výjimku nejprve v prosinci 2021 pro asi 4,5 kilometru trasy zamítl Krajský úřad Libereckého kraje a nyní v červnu pro zhruba 5,8 kilometru trasy i Správa CHKO České středohoří. Podle Patrika neprokázala ŘSD veřejný zájem stavby. "Také chyběly důkazy, že nelze použít jiná opatření či modernizovat současnou silnici ke snížení škodlivých vlivů automobilové dopravy," uvedl.

Rozhodnutí úřadů ŘSD překvapilo. "Všechny kroky s příslušnými organizacemi předjednáváme, proto jsme zamítnutí nečekali. Nyní vše analyzujeme a hledáme, jak projekt správně doplnit a upravit, aby požadavkům vyhovoval," uvedla Zikešová.

Rozhodnutí úřadů není pravomocné. "Novou silnici I/9 podporuje státní investor a města Nový Bor a Česká Lípa. Proti prvnímu rozhodnutí o nepovolení výjimky se již také odvolaly. Počítáme, že podají odvolání i proti druhému nepovolení výjimky. O odvoláních rozhodne ministerstvo životního prostředí v Liberci a v Ústí nad Labem," dodal Patrik.

Stavba má své odpůrce i mezi místními, hlasy proti se ozývají ze Slunečné nebo Skalice u České Lípy. Tamní obyvatelé se obávají poškození přírody, velkého zásahu do krajiny, rozdělení obhospodařovaných pozemků a také zátěže pro obyvatele v blízkosti plánované silnice. Petici proti plánované výstavbě této přeložky podepsalo na internetu přes 660 lidí.

Připravovaný úsek je součástí takzvaného jihozápadního obchvatu České Lípy. Práce na projektu začaly v roce 2008 výstavbou mimoúrovňové křižovatky v Sosnové. Podle původních plánů měla první auta po novém obchvatu projet v roce 2016, ale v roce 2010 stavbu zastavil z úsporných důvodů tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné). Dokončena tak zůstala jen část první etapy, která končí na začátku České Lípy v Dubici. Na to by měla navázat výstavba zhruba 1,5 kilometru dlouhého úseku z Dubice do Dolní Libchavy. ŘSD dnes na twitteru uvedlo, že pro tento úsek vydal liberecký krajský úřad stavební povolení. "Na akci aktuálně probíhá příprava výběrového řízení, aby mohla být stavba v roce 2023 zahájena," napsalo ŘSD.