Komatsu potřebu bagr

ŘSD nechá vykácet dřeviny v trase budoucího obchvatu Bruntálu

(ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos nechá vykácet dřeviny v trase budoucího východního obchvatu Bruntálu a také vytyčí obvod stavby. Aktuálně vyhodnocuje nabídky pěti dodavatelů. Samotná stavba obchvatu, jejíž náklady se odhadují na více než 600 milionů korun bez DPH, začne příští rok. ČTK to dnes sdělil mluvčí ŘSD Miroslav Mazal. Po obchvatu by se mělo začít jezdit v roce 2027.

"Spolu s přípravou území stavby probíhá dokončení zadávací dokumentace určené pro výběr zhotovitele. Administrativní náročnost podkladů stavby a výběrového řízení zatím nemá vliv na termín zahájení, rok 2024 v této chvíli neohrožuje inflace, zdražování, válka na Ukrajině ani jiný známý faktor destabilizující současnou situaci," uvedl Mazal.

Východní obchvat má výrazně ulehčit dopravě ve městě, jehož centrem projíždí denně přibližně 14.000 aut, z toho zhruba 2400 nejtěžších kamionů. Přeložka silnice I/45 má z centra odvést především provoz ve směrech na Olomouc a Krnov. Trasa obchvatu bude dlouhá téměř pět kilometrů. Naváže na silnici I/45 jižně od města v místě před čerpací stanicí a na druhé straně se na ni napojí před obcí Oborná. Ve dvou místech překoná železniční trať. Kvůli stavbě budou muset být zbourány dva rodinné domy a jedna čerpací stanice.