Komatsu potřebuju bagr

ŘSD může připravovat Severní spojku v Č. Budějovicích, úřad zamítl odvolání

České Budějovice 20. října (ČTK) - Krajský úřad Jihočeského kraje podruhé potvrdil, že územní rozhodnutí na stavbu takzvané Severní spojky v Českých Budějovicích je pravomocné. Zamítl odvolání několika lidí. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak může pokračovat v přípravě stavby. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavební povolení chce mít ŘSD nejpozději v roce 2023, řekl ČTK Mátl.

"Pro nás je to velmi důležitý krok, protože územní rozhodnutí bylo už jednou, na jaře letošního roku, zrušené. Potom se muselo znovu vydat, znovu bylo napadené a jsem velmi rád, že se dnes potvrdila právní moc. Pro nás je to krok k tomu, abychom mohli začít vykupovat pozemky, posléze vyvlastnit, když se nepodaří s vlastníky domluvit samotný výkup. Je to klíčový krok pro to, aby se stavba posunula dál v přípravě," řekl Mátl.

Proti rozhodnutí stavebního úřadu se odvolalo několik lidí. Jejich odvolání krajský úřad nyní zamítl, vyplývá z informací ŘSD. Silničáři už zpracovali dokumentaci pro stavební povolení. Stavební povolení chtějí získat buď příští rok, nebo v roce 2023. "Někam tam směřujeme i zahájení stavby, stavební sezona roku 2023, případně 2024," řekl Mátl.

Severní spojka v Českých Budějovicích, dlouhá 2,3 kilometru za 1,9 miliardy bez daně by měla vzniknout v letech 2023 až 2025. Propojí silnici I/20 v úseku od okružní křižovatky u Globusu po Pražskou třídu. Bude to dvoupruhová silnice I. třídy, jejíž součástí se stane devět mostů. Stavba spolu s navazujícím úsekem Okružní ulice vytvoří severní obchvat města.

Podle ŘSD by se měla zprovoznit poté, co bude hotový obchvat města, jenž bude součástí dálnice D3. "Je to nejdůležitější stavba kromě obchvatu Budějovic, odvádí tranzitní dopravu ze Strakonické, která je velice přetížená. Je to nutná stavba i kvůli obchvatu," řekla již dříve ředitelka českobudějovické pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková.