Komatsu potřebu bagr

ŘSD loni ve Zlínském kraji opravilo zhruba 15 kilometrů silnic první třídy

Zlín 3. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) loni ve Zlínském kraji opravilo zhruba 15 kilometrů silnic první třídy a dva mosty. Pracovalo se na 13 místech. Zlínská pobočka ŘSD v uplynulém roce disponovala rekordním rozpočtem 2,5 miliardy korun na opravy, přípravu a výstavbu dálniční sítě a silnic první třídy, sdělila dnes ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková. Předloni to bylo zhruba 1,5 miliardy korun.

V regionu v roce 2021 pokročila také výstavba nových dálničních úseků. "Skvělou zprávou je, že jsme začátkem prosince po 13 letech nucené pauzy opět zahájili práce na stavbě dálnice D49 Hulín - Fryšták, kde aktuálně probíhá skrývka ornice. Práce na dálničním tělese zahájíme hned na začátku stavební sezóny 2022," uvedl ředitel zlínské správy ŘSD Karel Chudárek.

Stavbaři loni dokončili i jihovýchodní obchvat Otrokovic, který je součástí dálnice D55. "Jeho zprovoznění výrazně ulevilo obyvatelům Otrokovic a Kvítkovic. Další významnou stavbou, kterou jsme loni zahájili, je úsek dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku. Navázali jsme tak na už budovaný úsek z Babic do Starého Města. Společně tvoří ucelený sedmnáctikilometrový úsek, jehož zprovoznění plánujeme v roce 2024," uvedl Chudárek.

ŘSD loni vypsalo výběrové řízení na zhotovitele takzvané Palačovské spojky. Téměř pět kilometrů dlouhý úsek silnice mezi Lešnou na Vsetínsku a Palačovem na Novojičínsku by se podle Trubelíkové měl začít stavět v druhé polovině letošního roku. Propojí páteřní komunikace I/35 a I/48, namísto níž vzniká dálnice D48.

Koncem loňského roku stavbaři dokončili rozsáhlou opravu silnice I/35 ve Valašském Meziříčí v délce zhruba 1,5 kilometru. "V centru Valašského Meziříčí jsme loni také opravili tři okružní křižovatky. Abychom co nejméně omezili dopravu, práce probíhaly v nočních hodinách," doplnil Chudárek.

Na podzim ŘSD dokončilo první etapu rekonstrukce a částečného rozšíření silnice I/55 v Kunovicích. Letos na jaře bude stavba pokračovat druhou etapou. "Půjde o práce v hlavní křižovatce u staré školy a v jejím nejbližším okolí," uvedla Trubelíková.

Loni ŘSD pracovalo také na opravě silnice I/35 v Rožnově pod Radhoštěm, Dolní Bečvě a u Stříteže nad Bečvou, silnice I/57 mezi Vsetínem a Ústím a v Horní Lidči, silnice I/50 ve Starém Hrozenkově a Kunovicích a silnice I/55 v Uherském Hradišti a mezi Záhlinicemi a Tlumačovem. Rekonstrukce se týkala také mostu na silnici I/49 u Lidečka a mostu na silnici I/69 v Liptále.