Cime 2 kvartál 2024

ŘSD loni ve Zlínském kraji opravilo přes 15 kilometrů silnic první třídy

Zlín 5. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) loni ve Zlínském kraji opravilo přes 15 kilometrů silnic první třídy, zahájilo také opravu pěti mostů. Předloni ŘSD v regionu opravilo též zhruba 15 kilometrů silnic první třídy a dva mosty. Loni pracovalo na 18 místech, v roce 2021 na 13. Zlínská pobočka ŘSD v uplynulém roce disponovala rozpočtem 3,7 miliardy korun na opravy, údržbu, přípravy a výstavbu dálniční sítě a silnic první třídy, řekla dnes ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková. O rok dříve byl rozpočet zhruba 2,5 miliardy korun.

V regionu v roce 2022 výrazně pokročila také výstavba nových dálničních úseků. Celý rok pokračovaly práce na dálnici D49 v úseku mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. "Ty jsme po letech soudních sporů opět obnovili v prosinci 2021. Během uplynulého roku jsme na D49 realizovali skrývku ornice, konsolidační násypy mostů, práce na dálničním tělese a zakládání mostů," uvedl ředitel zlínské správy ŘSD Karel Chudárek.

V sousedním Jihomoravském kraji stavbaři loni zahájili výstavbu čtyřkilometrového úseku dálnice D55 z Moravského Písku do Bzence na Hodonínsku. Navazuje na již budované úseky D55, které se nacházejí zejména ve Zlínském kraji, a to mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku a Starým Městem a Moravským Pískem. "Společně tyto tři stavby tvoří ucelený úsek v délce 21 kilometrů, jehož zprovoznění plánujeme v roce 2024," uvedl Chudárek.

Za významnou loňskou akci zlínský ředitel považuje také dokončení rekonstrukce silnice I/55 v Kunovicích na Uherskohradišťsku, jejímž cílem bylo zajištění plynulosti a bezpečnosti silničního provozu. "Zahájena byla také důležitá stavba 'rampy Mostecké' ve Vsetíně. Jde o přestavbu mimoúrovňové křižovatky v místní části Rokytnice," doplnil Chudárek.

Opravená je od loňska silnice I/69 mezi Jasennou a Lutoninou na Zlínsku. Stavbaři loni zrekonstruovali dva úseky silnice I/57, a to mezi Valašským Meziříčím a Bystřičkou na Vsetínsku a přímo v Bystřičce. Silnici I/55 opravili mezi Tlumačovem a Otrokovicemi na Zlínsku a v Napajedlech na Zlínsku. Na silnici I/50 pracovali v Uherském Brodě, Buchlovicích a u Starého Hrozenkova na Uherskohradišťsku.

Po opravené silnici I/49 jezdí řidiči u Zádveřic-Rakové na Zlínsku a ve Zlíně-Prštném, kde je součástí třídy Tomáše Bati. V případě silnice I/35 se loni rekonstrukce týkala Rožnovské ulice ve Valašském Meziříčí, křižovatky u Stříteže nad Bečvou a průtahu Dolní Bečvou na Vsetínsku.

Loni ŘSD opravilo i most přes potok Sovík na silnici I/35 v Dolní Bečvě. Zahájilo též opravy dalších čtyř mostů, které ještě nejsou dokončené. Jde o most přes trať a silnici I/55 na silnici I/50 u Kunovic na Uherskohradišťsku, most přes Brumovku na silnici I/57 u Valašských Klobouk na Zlínsku, most přes Rusavu na silnici I/55 v Hulíně na Kroměřížsku a most přes Kyjovku na silnici I/50 za Střílkami na Kroměřížsku.