Komatsu potřebu bagr

ŘSD letos opraví v jižních Čechách šest mostů

České Budějovice 20. ledna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos v jižních Čechách opraví šest mostů. Budou to mosty u Českého Vrbného poblíž Českých Budějovic, na I/22 ve Strakonicích, dva na tahu I/39 na Českokrumlovsku i most v Jindřichově Hradci. ŘSD opraví i silnice jako průtah Pískem, část I/34 Lásenice - Horní Žďár nebo silnici I/22 na Strakonicku. Do oprav silnic dá přes čtvrt miliardy Kč. ČTK to řekli mluvčí ŘSD Jan Studecký a Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD.

Z oprav mostů bude nejdražší stavba v Českém Vrbném, v místě, kde se odbočuje na Hlubokou nad Vltavou. Odhad nákladů je 21,7 milionu. ŘSD vymění příslušenství, sanuje i nosné konstrukce. Chce prodloužit životnost mostu. Práce potrvají od května do října. "Most se bude opravovat po polovinách," sdělil Koloušek. Doprava povede vždy aspoň jedním jízdním pruhem, provoz budou řídit semafory.

Zhruba 20,5 milionu bude stát oprava mostu na I/22 ve Strakonicích. Od tří do pěti milionů se pohybují náklady na rekonstrukce mostů na I/34 v Jindřichově Hradci, v obcích Kladenské Rovné a Kájov na silnici I/39 na Českokrumlovsku a mostu na vozovce I/34 v Českých Budějovicích.

ŘSD plánuje od jara do podzimu i několik větších oprav silnic prvních tříd. Téměř 80 milionů zaplatí za výměnu asfaltu na tahu I/34 v části Lásenice - Horní Žďár, kde práce potrvají asi čtyři měsíce. "Asfaltové vrstvy se v tomto úseku naposledy měnily v roce 2007," uvedl Studecký.

Několik oprav plánují silničáři na tahu I/22. Za 40,5 milionu vymění asfalt v části Skočice - Lidmovice, poté, co skončí práce na stejné silnici v obci Drahonice. Kolem 45 milionů zaplatí ŘSD za opravy této vozovky ve Strakonicích, třeba v části od hradu ke křižovatce u Kauflandu. ŘSD opraví i průtah Pískem na I/4, investuje do něj 68 milionů Kč, nebo úsek Chlum - Volary na silnici I/39, kde počítá s náklady 23 milionů. "U většiny staveb se musí počkat na výsledky výběrových řízení. Oprav bude v konečném výsledku víc," uvedl Studecký.