Komatsu potřebu bagr

ŘSD letos do oprav dálnic a silnic v Olomouckém kraji investuje 755 milionů Kč

Olomouc 12. ledna (ČTK) - Opravy dálnic a silnic první třídy v celkové hodnotě zhruba 755 milionů korun plánuje letos v Olomouckém kraji Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). "Rekonstruováno bude nejméně 14 úseků silnic," sdělil dnes ČTK Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště ŘSD. V letošním roce by také měla začít stavba úseku dálnice D55 z Olomouce do Kokor a ŘSD zahájí výkupy pozemků pro chystanou přeložku silnice I/46 z Týnečka do Šternberka a obchvat tohoto města. Začne i majetkoprávní příprava pro stavbu dálnice D35 ze Starého Města do Mohelnice na Šumpersku.

Na seznamu letošních oprav je podle Mazala například úsek dálnice D46 mezi Hněvotínem na Olomoucku a Olšany na Prostějovsku. Připravena je také oprava dvoukilometrového úseku silnice průtahu v Olomouci, a to v ulicích Pražská, Foerstrova a Albertova. Stavbaři rekonstruují také silnici I/47 mezi obcemi Prosenice a Osek na Přerovsku, silniční průtah Šternberkem na Olomoucku, opraví rovněž mosty na dálnici D46 v Prostějově.

ŘSD letos počítá s rekonstrukcí části estakády v Olomouci, silnice první třídy z Domašova do Adolfovic na Jesenicku a dálničního úseku mezi Litovlí a Křelovem na Olomoucku. "Samotná údržba silnic první třídy a vybraných částí dálnic kraje vychází v roce 2023 zhruba na 110 milionů korun bez DPH," uvedl Mazal. Částka zahrnuje zajištění sjízdnosti silnic v zimních měsících, opravy silničních nerovností včetně značení, kácení stromů a sečení trávy či asfaltování plošných vad vozovek.

Loni ŘSD do oprav dálnic a silnic první třídy v kraji investovalo několik stovek milionů korun. Na začátku loňského roku mělo připraveno 12 projektů. Na seznamu investic byla například rekonstrukce dálniční estakády na D46 v Prostějově za zhruba 350 milionů korun. Na dálnici D35 u Loštic na Šumpersku byla připravena oprava mostů přes Třebůvku za 58 milionů korun.