husqvarna

ŘSD investovalo letos do oprav silnic v Libereckém kraji téměř 714 mil.Kč

Liberec 31. prosince (ČTK) - Bezmála 714 milionů korun bez DPH investovalo letos Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) do oprav a rekonstrukcí silnic a mostů v Libereckém kraji. Opravovalo se na 23 místech, na sedmi z nich stavbaři na zimu práce přerušili a dokončí je v příštím roce, informovalo dnes ŘSD na twitteru.

Největší dokončenou akcí byla přestavba mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn na hlavním tahu I/35 z Liberce na Turnov a Prahu. Přestavba křižovatky se silnicí I/65 na Jablonec nad Nisou skončila s více než půlročním předstihem proti původnímu plánu, ŘSD ji otevřelo 10. prosince. Kvůli zrychlení prací se ale také prodražila, z původních 408 milionů korun bez DPH se cena zvýšila o devět procent na 444 milionů. Zhruba 26 milionů korun zaplatil stát dodavateli navíc za zrychlení stavby. ČTK to při otevření křižovatky řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Křižovatku Rádelský mlýn postavili stavbaři počátkem 70. let. Původně šlo o křížení silnice první třídy se silnicí druhé třídy, dnes je rušné křížení součástí mezinárodní silnice E442. Podle posledního sčítání projede po silnici I/35 v tomto místě denně přes 33.000 aut a po silnici I/65 více než 12.350 automobilů za den. "Ta křižovatka byla velmi problematická, byly zde poměrně časté nehody, bylo potřeba odstranit kolizní body, které na křižovatce byly," doplnil Mátl.

Ke klíčovým stavbám, které letos ŘSD v Libereckém kraji dokončilo, patří také přeložka silnice I/35 z Turnova na Jičín u Ktové na Semilsku, kde stavbaři odstranili úrovňové křížení se železniční tratí. Silnice nyní železnici podjíždí, v provozu je od listopadu. V prosinci také ŘSD dokončilo přestavbu nebezpečné křižovatky silnic I/9 a I/15 v Zahrádkách na Českolipsku, kde vznikl kruhový objezd.

Rekonstrukcí prošly v kraji i čtyři mosty, nejnáročnější byla rekonstrukce mostu na průtahu Libercem u Makra, který museli kvůli špatnému stavu zbourat a nahradit novým. V příštím roce budou práce na průtahu Libercem pokračovat rekonstrukcí dalších tří mostů. Na jaře také začnou práce na rozšíření silnice I/9 od Svoru na Nový Bor na Českolipsku, kvůli rostoucímu počtu automobilů tam místo dvoupruhu bude čtyřpruh a křižovatku se silnicí I/13 u Svoru přestaví na kruhový objezd.