Komatsu potřebu bagr

ŘSD hledá dodavatele další části obchvatu České Lípy za 637 milionů korun

Česká Lípa (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na stavbu další části obchvatu České Lípy. Náklady na stavbu zhruba půldruhého kilometru dlouhého úseku přeložky I/9 z Dubice do Dolní Libchavy odhadli projektanti na 637,2 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Na twitteru to dnes uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a práce na ní by měly začít v posledním čtvrtletí letošního roku. Řidiči by se po nové silnici měli projet za dva roky.

Česká Lípa je se 37.000 obyvateli jedním z mála větších měst, která nemají obchvat a kamiony projíždějí městem. Středem České Lípy po silnici I/9 denně projede přes 14.000 aut, po Děčínské ulici až 25.000 aut za 24 hodin. O obchvatu, který měl odvést dopravu mimo zástavbu, se mluví od 90. let minulého století. Stavba má ale také odpůrce, spolu s ekologickými organizacemi se proti ní postavili například lidé ve Slunečné nebo Skalici u České Lípy. Obávají se poškození přírody, velkého zásahu do krajiny, rozdělení obhospodařovaných pozemků a také zátěže pro obyvatele v blízkosti plánované silnice.

Obchvat by měl po dokončení výrazně odlehčit přetížené spojnici mezi Novým Borem a Českou Lípou a odvést dopravu z hustě obydlených oblastí. Práce na projektu začaly v roce 2008 výstavbou mimoúrovňové křižovatky v Sosnové. Podle původních plánů měla první auta po novém obchvatu projet už před sedmi lety. V roce 2010 ale stavbu zastavil z úsporných důvodů tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné), stejně jako dalších 11 projektů. Hotová je část první etapy, která končí na začátku České Lípy v Dubici.

Žádnou významnou dopravní úlevu dokončený úsek městu nepřinesl, příprava toho navazujícího navíc musela začít znovu. Dostavba obchvatu je rozdělená do dvou etap, na první úsek Dubice - Dolní Libchava naváže ještě druhý přes deset kilometrů dlouhý úsek z Nového Boru do Dolní Libchavy, který podle předběžných odhadů bude stát více než 1,627 miliardy korun. Práce na navazujícím úseku by měly podle odhadů ŘSD začít v roce 2025, hotovo má být do roku 2028.