Cime 3 kvartal 2024

ŘSD dohodou s ČSOP odblokovalo výstavbu úseku dálnice D35 Litomyšl - Janov

Litomyšl (Svitavsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) Šumperk memorandum ke stavbě úseku dálnice D35 Litomyšl - Janov. ČSOP podal rozklad proti stavebnímu povolení na dva úseky dálnice D35 na Svitavsku, měl výhrady například ke kácení stromů či náhradní výsadbě. Silničáři vyhoví podmínkám ochránců přírody, kteří rozklad stáhnou, a rozhodnutí vydaná ministerstvem dopravy tak nabudou právní moci, uvedl na síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

ČSOP v rozkladu upozorňoval na problematické kácení dřevin a náhradní výsadbu či na podmínky zajištění ekologického dozoru stavby. Ve stavebním povolení podle něj nebyly přesně a zcela uvedeny podmínky ministerstva životního prostředí ke stavbě. Obdobný rozklad podal i proti stavebnímu povolení na úsek D35 Opatovec - Staré Město.

Stavební povolení na úseky dálnice D35 Opatovec - Staré Město a Litomyšl - Janov vydalo ministerstvo dopravy v červenci a v srpnu. U úseku Litomyšl - Janov šlo o poslední potřebné povolení pro úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji.

Výstavbu dálnice kolem Litomyšle do Janova zdržely spory s částí obyvatel okolních vesnic. Některým lidem, spolkům a obcím dlouhodobě vadila zvolená trasa a navržené řešení. V březnu 2021 podepsalo ŘSD s Litomyšlí a okolními obcemi a spolky memorandum o výstavbě úseku Litomyšl - Janov, které přípravu díky úpravám projektu odblokovalo a urychlilo.

Silničáři v Pardubickém kraji staví úsek D35 Janov - Opatovec, tento týden bude slavnostně zahájena výstavba úseku Vysoké Mýto - Džbánov. ŘSD podle Mátla plánuje v prvním pololetí příštího roku začít v celé trase dálnice budovat tři úseky o celkové délce 17,9 kilometru a v druhém pololetí další tři úseky o délce 34,2 kilometru. Následovat by mělo zahájení tří úseků stavby v roce 2025, celá D35 by měla být dokončena v roce 2029. V Pardubickém kraji je zatím v provozu více než 30 kilometrů dálnice.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.