Cime 3 kvartal 2024

ŘSD chystá kvůli tunelu na D3 v Č. Budějovicích roční uzavírku

České Budějovice 13. srpna (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odtěžuje zeminu v místě budoucího kilometrového tunelu Pohůrka v Českých Budějovicích, který bude součástí dálnice D3. Kvůli pracím na tunelu, jež zahrnou i odčerpávání vody, bude od 25. srpna rok zavřená Dobrovodská ulice, jedna z vytíženějších silnic ve městě. Lze předpokládat dopravní problémy, řekli dnes ČTK zástupci ŘSD.

"Jde o jediné schůdné řešení, jak ve stavbě tunelu pokračovat bez větších komplikací. Není to tak, že by se Dobrovodská uzavírala jen tak z naší pohodlnosti," uvedl Adam Koloušek z českobudějovické pobočky ŘSD. Nevyloučil, že uzavírka může být i delší než rok, pokud nastanou komplikace.

Stát zprovozní obchvat Českých Budějovic, který je součástí D3, v roce 2024, některé části by mohly být hotové o rok dřív. Problémem je právě kilometrový tunel Pohůrka, u nějž muselo ŘSD změnit technologii, protože se tu objevila spodní voda. Tunel tak bude hotový až v roce 2024, řekl již dříve ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát řeší, jak pojme dopravu zhruba po dobu roku, kdy se bude čekat, až se tunel dostaví.

Stavba tunelu se prodraží až o 200 milionů korun, stavbaři museli změnit postup. Původně se stavěl pomocí milánských stěn, kdy se zvlášť budují stěny, strop a podlaha. Stavbaři ale zjistili, že v místě je spodní voda s vysokou hladinou. Nově tak položí do jámy těleso, do nějž se voda nedostane.

Až ŘSD uzavře Dobrovodskou ulici, bude pokračovat odtěžování zeminy, nutné pro hloubení tunelu. "Součástí prací bude odčerpávání vody, která celou stavbu už značně zkomplikovala," řekl Koloušek. Dobrovodská byla zavřená na několik dní již na konci července.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být hotová do roku 2028.