Cime 2 kvartál 2024

ŘSD chce výrazně rozšířit a modernizovat odpočívku na D46 v Prostějově

Prostějov (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje, že výrazně rozšíří a zmodernizuje odpočívku na dálnici D46 u Prostějova ve směru na Prahu. Projekt si podle předběžného odhadu vyžádá investici 154 milionů korun. Stavba má začít v roce 2027, hotová by měla být o rok později. "Úvodní práce pokračují vypsáním výběrového řízení na podrobný geotechnický průzkum, který je nezbytným podkladem pro zpracování dokumentace k vydání společného územního a stavební povolení," oznámilo dnes na twitteru ŘSD.

Odpočívka byla na dálnici D46 u Prostějova vybudována v 90. letech minulého století jako soukromá investiční akce. "V době výstavby se jednalo o střední odpočívku s čerpací stanicí a restaurací. Kvůli zvýšení poptávky po stáních pro nákladní vozidla nyní odpočívka kapacitně nevyhovuje," uvedlo ŘSD. Proto se rozhodlo odstavnou plochu rozšířit do prostoru za čerpací stanici mezi dálnici, silnici 2. třídy a dálniční nadjezd.

Po rozšíření nabídne odstavná plocha 43 míst pro osobní automobily, 34 stání pro nákladní vozidla, čtyři místa pro autobusy a pět stání pro karavany a obytné automobily. "Na odpočívce bude doplněn mobiliář včetně zastřešených posezení," uvedlo ŘSD. V odpočinkové zóně a na ostrůvcích mezi stáními budou vysázeny stromy. "Pro zlepšení využití kapacity stání bude odpočívka vybavena systémem pro sledování obsazenosti a telematickým systémem pro rozřazení nákladních vozidel do řad," uvedlo ŘSD.