husqvarna

ŘSD chce poslední část obchvatu Třince otevřít letos alespoň v omezeném provozu

Třinec (Frýdecko-Místecko) 6. května (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by chtělo poslední část obchvatu Třince na Frýdecko-Místecku otevřít ještě letos alespoň v omezeném provozu. Stavbu silnice I/68 mezi třineckou částí Nebory a Třanovicemi provázejí od počátku komplikace a zpožďuje se. Novinářům to dnes řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

"Ta stavba se potýká od začátku s poměrně komplikovanými problémy, s projektovou dokumentací a s technickým řešením mostů, kde jsme museli přepočítat mosty podle evropských norem a eurokódů," řekl Mátl. Zároveň stavbu provází komplikované upevňování násypů, což stavbu protahuje. Podle něj se původně předpokládaly mnohem kratší termíny,

"Proto hledáme se zhotovitelem opatření, kterými bychom dokázali najít cestu k tomu, abychom v letošním roce zprovoznili tuto stavbu aspoň v polovičním profilu. Sice v režimu 1+1, ale dostali bychom řidiče ze zastavěných míst obcí na novou komunikaci. Teď po složitých diskuzích jsme našli taková technická řešení, kterými dokážeme stavbu zvládnout tak, abychom někdy ke konci letošního roku opravdu mohli vozidla na tento úsek pustit," řekl Mátl.

Záleží podle něj ale mimo jiné i na tom, jestli bude v létě příznivé počasí, které také může stavbu ovlivnit. Její harmonogram je totiž velice napjatý. Dokončen a otevřený pro plný provoz, tedy se dvěma jízdními pásy, by poslední úsek třineckého obchvatu mohl být podle ředitele ŘSD někdy příští rok v létě.

Stavba měla přijít na zhruba 2,1 miliardy korun bez DPH. Mátl řekl, že průtahy budou mít nějaký dopad i na cenu stavby. Bude to ale podle něj v řádu milionů korun, takže s ohledem na celkové náklady to nebude nic zásadního.

Budovaná silnice je dlouhá přibližně 5,4 kilometru a je poslední částí obchvatu Třince. V Třanovicích napojí jeho již zprovozněné úseky (silnici I/11) na dálnici D48. V minulosti už byl dokončen obchvat ve dvou úsecích Nebory - Oldřichovice a Oldřichovice - Bystřice.