Cime 3 kvartal 2024

ŘSD chce do konce března zahájit soutěž na stavbu dálnice D35 Litomyšl - Janov

Litomyšl (Svitavsko) 8. února (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do konce března zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D35 Litomyšl - Janov. Na úsek je vydané společné územní a stavební povolení v právní moci a pracuje se na majetkoprávní přípravě, uvedl na síti X generální ředitel ŘSD Radek Mátl. V říjnu bylo vykoupeno asi 62 procent pozemků v trvalém záboru.

Přípravu stavby zdržel naposledy to, že Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Šumperk podal rozklad proti vydanému stavebnímu povolení. Ekologická organizace měla výhrady například ke kácení stromů či náhradní výsadbě. ŘSD se s ní podařilo v listopadu dosáhnout dohody stvrzené v memorandu a svaz rozklad stáhl. Výstavbu dálnice kolem Litomyšle do Janova zdržely již dříve spory s částí obyvatel okolních vesnic. Některým lidem, spolkům a obcím dlouhodobě vadila zvolená trasa a navržené řešení. V březnu 2021 podepsalo ŘSD s Litomyšlí a okolními obcemi a spolky memorandum o výstavbě úseku Litomyšl - Janov, které přípravu díky úpravám projektu odblokovalo a urychlilo.

Úsek Litomyšl - Janov měří 10,4 kilometru, součástí stavby bude sedm mostů na dálnici a sedm nad ní. Vybuduje se také velká mimoúrovňová křižovatka Janov a 5,8 kilometru protihlukových stěn. Silnice by měla být uvedena do provozu v roce 2027, cena stavby se odhaduje na 4,2 miliardy korun bez DPH. ŘSD zahájí na budoucím úseku dálnice D35 Litomyšl – Janov záchranný archeologický výzkum, podle počasí na přelomu února a března.

V listopadu začala v Pardubickém kraji výstavba úseku dálnice D35 Vysoké Mýto - Džbánov. Šest kilometrů dlouhá silnice zároveň vytvoří obchvat Vysokého Mýta silně zatíženého tranzitní dopravou. Termín dokončení stavby se podařilo urychlit zhruba o pět měsíců, v provozu by tak mohl být na konci roku 2025.

V Pardubickém kraji se již delší dobu staví také úsek D35 Janov - Opatovec. V Královéhradeckém kraji se buduje dálnice mezi Hořicemi a Sadovou.

Dálnice D35 má spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení, které se plánuje na rok 2029, bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Z D35 je zatím hotovo několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.

dos hj