Komatsu potřebu bagr

ŘSD by se mělo stát státním podnikem k 1. lednu 2024, uvedl Kupka

Praha 27. července (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je nyní příspěvkovou organizací, by se od 1. ledna 2024 mělo stát státním podnikem, a to se stejným názvem. Schválila to dnes vláda, uvedl na tiskové konferenci po jejím jednání ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cílem má podle něj být vytvoření pružnějších podmínek pro práci úřadu.

O přeměně ŘSD na státní podnik se podle Kupky mluví mnoho let. Schválením novely zákona o pozemních komunikacích ministerstvo dopravy celý proces nyní spouští. Záměr změny právní formy odsouhlasila už minulá vláda loni v létě, která přitom počítala i se změnou názvu.

Náklady na celý proces se podle dřívějších odhadů ministerstva dopravy budou pohybovat kolem 50 milionů korun. Ministerstvo chce ale následně snížit počet, rozsah a finanční náročnost služeb poskytovaných prostřednictvím externích dodavatelů. To může přinést úsporu zhruba 85 milionů korun ročně, uvedl úřad dříve.

"Státní podnik bude schopen vytvořit také lepší podmínky pro odměňování odborníků specifických, ať už v oblasti dopravního inženýringu, tak například v oblasti kybernetické bezpečnosti," řekl dnes Kupka. Dodal, že se bude moci zároveň více zaměřit na zkvalitnění práce běžné údržby.

Současné ŘSD ČR vzniklo z Ředitelství dálnic Praha založeného v roce 1967. Na starost má dálnice a silnice I. třídy, zabezpečení správy, údržby a opravy a také jejich výstavbu a modernizaci. Prvním úsekem dálnice v Československu otevřeným pro veřejnost v roce 1971 se stal úsek Spořilov–Mirošovice v délce 22,5 kilometru spolu s benešovskou přípojkou. Od té doby bylo postaveno a zprovozněno přes 700 kilometrů dálnic a více než 400 kilometrů rychlostních silnic, vyplývá z webu ŘSD.