Komatsu potřebu bagr

ŘSD bude jednat s ochránci přírody o odblokování stavby dvou úseků dálnice D35

Litomyšl (Svitavsko) (ČTK) - Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Českého svazu ochránců přírody Šumperk, který nedávno podal rozklad proti stavebnímu povolení na dva úseky dálnice D35 na Svitavsku, by se měli sejít tento týden. Schůzka by mohla odblokovat přípravu staveb včetně obchvatu Litomyšle. Novinářům to dnes řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl (Generace 89).

Rozklad se týká úseků dálnice D35 Litomyšl - Janov a Opatovec - Staré Město. "ŘSD má připravené nějaké varianty, které by nabídli, aby se to celé odblokovalo," řekl Brýdl. Ochránci přírody mají v rozkladu výhrady ke kácení dřevin či podmínkám zajištění ekologického dozoru stavby. Ve stavebním povolení podle nich údajně nejsou přesně a zcela uvedeny podmínky ministerstva životního prostředí ke stavbě.

Stavební povolení na úseky dálnice D35 Opatovec - Staré Město a Litomyšl - Janov vydalo ministerstvo dopravy v červenci a v srpnu. U úseku Litomyšl - Janov šlo o poslední potřebné povolení pro úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji.

Výstavbu dálnice kolem Litomyšle do Janova zdržely spory s částí obyvatel okolních vesnic. Některým lidem, spolkům a obcím dlouhodobě vadila zvolená trasa a navržené řešení. V březnu 2021 podepsalo ŘSD s Litomyšlí a okolními obcemi a spolky memorandum o výstavbě úseku Litomyšl - Janov, které přípravu díky úpravám projektu odblokovalo a urychlilo.

"Ozvali se mi všichni, kteří podepsali memorandum, a nabízeli svou účast a pomoc. Je to tak, že ti, kteří byli dřív proti, jsou teď pro," řekl Brýdl. Věří, že se ŘSD podaří nalézt s ochránci přírody kompromisní řešení, stejně jako se do povedlo s předchozími odpůrci stavby.

V Pardubickém kraji je v provozu více než 30 kilometrů dálnice D35. Naposledy se loni 22. prosince otevřel úsek z Časů do Ostrova na Chrudimsku, který měří 14,7 kilometru. V květnu začala stavba dalšího úseku, trasa dlouhá téměř 12 kilometrů vznikne mezi Janovem a Opatovcem na Svitavsku. Náklady budou 2,54 miliardy korun, na dokončení má stavební firma dva a půl roku.

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení bude s délkou 210 kilometrů nejdelší dálnicí v Česku.

Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec - Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice - Opatovice - Časy - Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice - Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc - Lipník nad Bečvou.