husqvarna

Rozsáhlý klášter v Plasích je z velké části využitý, běží tam poslední projekty

Plasy (Plzeňsko) 3. července (ČTK) - Areál bývalého kláštera v Plasích na severu Plzeňska je už z velké části využitý. V současné době se tam dokončují nebo startují poslední významné stavby. Národní technické muzeum (NTM), které tam má od září 2015 Centrum stavitelského dědictví (CSD), začalo budovat expozici středověkých stavebních strojů v bývalé lednici pivovarských sklepů. Dokončuje se obnova kostela, který by měl být otevřen na pouti 14. srpna, památkáři dále opravují prelaturu a opatskou zahradu a připravují obnovu sýpky a kaple s hodinovou věží. ČTK to řekli generální ředitel NTM Karel Ksandr a vedoucí CSD Pavel Kodera.

"V kostele, který bude slavnostně otevřen 14. srpna, bude poprvé prezentován objevený románský portál, což je velká věc. Uvnitř bude dále opravený barokní portál, kompletní interiér, oltáře i mobiliář a také už je hotová fasáda," řekl Kodera. Druhou rozsáhlou akcí je oprava velké části prelatury včetně nádvoří, při které se rekonstruuje ambit a altán. V opatské zahradě nyní pracují archeologové, obnovuje se tam nalezená podzemní chodba, která se má zpřístupnit jako prohlídková trasa. "Další projekt chystají památkáři v sýpce, kde už proběhl zjišťovací archeologický průzkum. Chystají tam obnovu sýpky a kaple s hodinovou věží," uvedl. Další zjišťovací průzkum běží pro druhou etapu úpravy klášterního nádvoří, kterou provede město po dokončení nové expozice NTM.

CSD, které má depozitář nad pivovarem, chce ve vyšších patrech vybudovat studijní depozitář stavebních prvků a konstrukcí materiálů, takzvanou materiatéku. Podle Kodery jde o celoevropský trend. "Teď jsme jako NTM založili síť evropských materiaték s Francouzi, Belgičany, Němci a Rakušany. S naší sbírkou jsme poměrně daleko a chystáme mezinárodní setkání," řekl. CSD teď shání peníze na obnovu objektů. "Vznikne studijní expozice, ne taková, jakou máme teď pro rodiny a návštěvníky se všeobecným zájmem. Bude pro specialisty, kteří ale nemusí být odborníky na dané téma. Můžete třeba opravovat starý dům a zjistit, jaká okna, kování a další by se tam hodila. My vám předložíme vývojovou řadu, podobně jako v naší nové výstavě o zámečnictví, kde můžete vidět, jak se od počátku vyvíjely zámky, kličky nebo kování," uvedl.

O areál bývalého kláštera se společně dělí Národní památkový ústav, církev, město a NTM. CSD působí ve většině hospodářského zázemí, prolíná se v něm prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami pro veřejnost. Návštěvnost stoupala, loni ho ale vinou pandemie navštívilo 10.000 lidí, třetina proti rekordnímu roku 2019. Centrum vzniklo za 137 milionů Kč v bývalém mlýně, pivovaru a stájích a konírnách. "Chceme tu pokračovat v dalších projektech," uvedl Ksandr. V areálu je také městské knihovna a pivovar.