Cime 3 kvartal 2024

Rozpočet na pomoc postiženým tornádem stoupne o 888 mil. Kč, schválila vláda

Praha 13. září (ČTK) - Rozpočet na pomoc oblastem postiženým tornádem stoupne o 888 milionů korun. Vyplývá to ze Strategie obnovy části Jihomoravského kraje postižené v červnu 2021 tornádem, kterou dnes schválila vláda. Navíc zvýšila kofinancování státu pro kraj do 60 procent způsobilých výdajů. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Předběžný odhad nákladů na obnovu aktuálně činí 6,89 miliardy korun.

V podpoře bydlení poskytuje stát pomoc prostřednictvím prostředků Státního fondu podpory investic (SFPI). Tomu dnes vláda zvýšila výdaje o 1,8 miliardy korun na 5,24 miliardy korun. Fond dosud přijal v rámci programu Živel 855 žádostí.

"Lidem z postižených obcí zaměstnanci SFPI pravidelně pomáhají přímo na místě, aby se nikdo nemusel zdržovat papírováním a obíháním úřadů. K dnešnímu dni uzavřeli 411 smluv o dotaci za částku více než 568 milionů korun. Vyplatili jsme už také zálohy 35 milionů korun na 70 demolic," uvedla Dostálová.

Obyvatelé lokalit, kterým v červnu tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou o příspěvek na jeho obnovu žádat od 2. července. Mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Na podporu obnovy majetku obcí a kraje je k dispozici dotační titul podprogramu Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.