Komatsu potřebuju Bagr

Rožnov nechá posoudit upravenou projektovou dokumentaci na Kulturní centrum

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) (ČTK) - Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku si nechá udělat u brněnského Vysokého učení technického (VUT) technické a ekonomické znalecké posouzení upravené projektové dokumentace na stavbu Kulturního centra. Podle výsledků se rozhodne o dalším pokračování stavby centra. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města, schválili také vznik výboru pro dostavbu Kulturního centra. Stavba centra za více než 360 milionů korun se loni zastavila, hotová je základová deska.

Kulturní centrum začala loni na jaře stavět zlínská stavební firma Navláčil. Mělo jít o největší investiční akci Zína posledních let, město si kvůli tomu vzalo také úvěry. Firma se neshodla s vedením města na změně subdodavatele dřevostavby. Upozorňovala také na nedostatky v projektové dokumentaci a požadovala zvýšení ceny za hlavní stavbu. V listopadu odstoupila od smlouvy, v prosinci se město s firmou dohodlo na ukončení smlouvy.

Město si ke konci roku objednalo u VUT posouzení projektové dokumentace na stavbu centra. V lednu vedení Zlína uvedlo, že podle prvních závěrů posudku obsahuje projektová dokumentace vážné nedostatky. Autor projektu, společnost Archteam projektová kancelář, podle vedení Zlína uvedla, že dokumentace je bez vad a požadavky uplatněné městem jako vady v dokumentaci zapracuje jako dodatečné požadavky. V polovině dubna odevzdala upravenou dokumentaci.

Starosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci) dnes řekl, že vedení města chce Kulturní centrum postavit, avšak bezpečně a tak, aby mělo bezvadnou projektovou dokumentaci a jistotu, že cena díla nepřekročí předpokládanou hodnotu. Až bude mít město komplexní posouzení opravené dokumentace, což by mohlo být na podzim, je možné postoupit dále. Nové výběrové řízení na dodavatele stavby by mohlo být na přelomu roku. Druhou variantou je, že město zadá zakázku na zpracování nové projektové dokumentace. Na základové desce by pak vznikla budova jiného autora. "Chceme pokračovat bezpečně, nechme projektovou dokumentaci zkontrolovat, mít zkontrolované dílo znamená jistotu a klid," uvedl starosta.

Někteří opoziční zastupitelé kritizovali postup města a další posouzení dokumentace považují za zbytečné. "Peníze a projekt máme, ale stavět nebudeme, protože budeme ještě něco posuzovat. Tak pojďme stavět, jakékoliv další prodlení považuji pro město za nevýhodné," uvedl opoziční městský zastupitel, bývalý starosta Rožnova a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Podle vedoucího městského finančního odboru Martina Hrnčárka bylo dosud na Kulturní centrum proinvestováno asi 52 milionů korun, z toho na stavbu necelých 32 milionů. Zlín získal na stavbu dotaci 120 milionů, je možné ji vyčerpat do konce roku 2029. Město na centrum a druhý projekt, rekonstrukci a přístavbu knihovny, našetřilo 110 milionů korun, má také nasmlouvané úvěry, které zatím nečerpá.