Mercedes

Rozestavěných bytů na jihu Moravy loni přibylo, stavebních povolení bylo méně

Brno 10. února (ČTK) - Rozestavěných bytů na jihu Moravy v loňském roce mírně přibylo. Nižší byl ale počet dokončených obytných staveb a rovněž stavebních povolení bylo vydáno meziročně méně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo brněnské pracoviště Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Počet zahájených staveb bytů za celý loňský rok stoupl o 284 na celkových 5990 bytů. V meziročním srovnání to představuje nárůst o pět procent. Zahájená výstavba bytů v rodinných domech v klesla o 6,8 procenta. V bytových domech naopak o 15,6 procenta vzrostla. Počet zahájených staveb určených k bydlení v Jihomoravském kraji mírně rostl ve všech loňských čtvrtletích s výjimkou třetího kvartálu.

Ve srovnání jednotlivých krajů byla jižní Morava v počtu zahájených staveb bytů na druhém místě za Středočeským krajem. V devíti krajích Česka počet zahájených bytů meziročně klesl, nejvíce rostl v Olomouckém kraji o 33 procent.

Dokončených bytů a rodinných domů v loňském roce v kraji mírně ubylo. Tento ukazatel meziročně klesl v prvním a čtvrtém kvartálu, od dubna do září dokončených staveb naopak meziročně přibývalo. Za celý rok bylo na jihu Moravy dostavěno 4560 bytů v rodinných a bytových domech, což je meziročně o 139 méně. Pokles byl menší u dostavěných rodinných domů, jejich počet se snížil pouze o 0,8 procenta, bytových domů bylo dostavěno o 2,3 procenta méně.

Ve srovnání jednotlivých krajů byla jižní Morava v počtu dokončených bytů loni na třetím místě za Středočeským krajem a Prahou. Jihomoravský kraj byl spolu s Vysočinou jediný, kde dokončených bytů meziročně ubylo, v ostatních krajích bylo dostavěno více bytů než v roce 2021.

Zpomalování stavebnictví v kraji do budoucna signalizuje počet vydaných stavebních povolení. Ten od druhého čtvrtletí loňského roku stále mírně klesal, za celý rok bylo vydáno v kraji 9647 stavebních povolení, což je meziročně o 206 povolení a 2,1 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb se loni meziročně zvýšila o 0,4 procenta.

Počet vydaných stavebních povolení byl na jihu Moravy druhý nejvyšší v Česku po Středočeském kraji. Méně povolení než v roce 2021 bylo vydáno ve většině krajů kromě Královéhradeckého a Moravskoslezského.

Z vydaných stavebních povolení na jihu Moravy se 6047 týkalo stavby nebo přestavby budov, zbylá povolení se týkala inženýrských staveb. Mezi povoleními na stavbu budov bylo 2187 na novou bytovou výstavbu a 1856 na přestavbu dříve dokončených staveb k bydlení.