husqvarna

Roste poptávka po nemovitostech v zahraničí, meziročně stoupla až o 25 procent

Praha 28. září (ČTK) - Mezi Čechy stoupá zájem o nemovitosti v zahraničí. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko a Chorvatsko, ale například i Albánie, zjistila ČTK. Návratnost investice je podle společností, které oslovila ČTK, vyšší než v Česku.

Češi podle odborníků investují do nemovitostí v zahraničí, jelikož ty tuzemské určené k bydlení či rekreaci v posledních letech výrazně zdražily. Na řadě míst v zahraničí lze pořídit nemovitost pro vlastní potřeby nebo jako zhodnocení úspor levněji než v Česku. Menší byt se dá na realitních webech sehnat od dvou milionu korun a průměrně si zájemce zaplatí okolo pěti milionů korun.

"Není se tedy čemu divit, že se někteří Češi poohlížejí po zajímavých nemovitostech za našimi hranicemi. Vyhledávané jsou například apartmány v turisticky dosud méně známých lokalitách, u kterých je v budoucnu očekáván růst jejich tržní ceny i pravidelných příjmů z pronájmu," uvedla Jana Žáčková, on-line hypoteční specialistka start-upu Hyponamíru.cz.

Šéf Bezrealitky Jan Škrabánek uvedl, že nejde o masový trend. Přirovnal zájem Čechů o nemovitosti v cizině k nákupu českých chalup Nizozemci v 90. letech. "Češi se teď podobně zajímají o pobřeží Jadranu - Chorvatsko nebo Albánii. V prvním případě je láká stále lepší dopravní dostupnost a léty prověřený region, v druhém případě trh, který nabízí vysoké zhodnocení zejména s blížícími se debatami o zapojení Albánie do Evropské unie," řekl Škrabánek.

Obecně platí, že nejatraktivnějšími trhy pro investice do nemovitostí jsou ty, které mají silné ekonomické základy a politickou stabilitu. "A takovým trhem je nyní bezesporu Evropská unie," konstatoval Jan Večerka, zakladatel a šéf aplikace BrikkApp. Podle jeho slov jsou tak vhodné pro nákup nemovitostí země jako Německo, Nizozemsko, Španělsko a Portugalsko.

Finančně zajímavý je podle odborníků jih Španělska, i když naráží na vzdálenost a rostoucí cestovní náklady s ohledem na zdražování letecké dopravy. Přesto zde Češi kupují například starší domy na Mallorce u moře mimo hlavní centra a rekonstruují. "V mnoha případech je návratnost takové investice výrazně vyšší, než nákup nemovitosti v Česku. Zde totiž rekreační objekty kvůli prodražování provozu vstupují do fáze, kdy přestává být návratnost investice atraktivní," řekl Škrabánek.

Pro odvážné může být podle expertů výnosná investice v Asii. Večerka uvádí, že ceny nemovitostí například v Číně a Indii rychle rostou a poptávka po pronájmu nemovitostí ze strany cizinců roste. Před investicí zde je ale důležité provést podle něj průzkum, protože mohou být nestabilní.