Cime 3 kvartal 2024

Rokytnice n. J. si od státu nepůjčí 35 mil., důvodem jsou rostoucí sazby úroků

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) 13. července (ČTK) - Krkonošská Rokytnice nad Jizerou si od státu nepůjčí 35 milionů korun, které chtěla použít na připravovanou výstavbu Komunitního domu pro seniory. Důvodem jsou podle starosty Petra Matyáše rostoucí sazby úroků.

"Úrokové náklady by se zvedly skoro na cenu stavby," řekl dnes ČTK.

Výstavbu komunitního domu s 12 nájemními byty pro seniory zhruba za 40 milionů korun radnice připravuje už několik let. Plánovala, že většinu nákladů zaplatí z úvěru se splatností na 30 let. O půjčce vyjednávalo se Státním fondem podpory investic. Loni radnice počítala s ročním úrokem pod jedno procento a na začátku letošního roku ještě se sazbou 2,25 procenta, což by pro Rokytnici znamenalo, že na úrocích zaplatí 14 milionů korun. V květnu ale státní fond město informoval, že sazba je 4,38 procenta a její výši bude aktualizovat před podpisem smlouvy. Už sazba z května by pro Rokytnici znamenala, že by na úrocích musela zaplatit skoro 30 milionů korun, proto se zastupitelé rozhodli, že město si úvěr nevezme.

Podle starosty zatím nevědí, z čeho město plánovanou výstavbu komunitního domu zaplatí. Jednou z možností je čekat do doby, než úrokové sazby zase klesnou. "Druhá varianta je, že se objeví jiná možnost financování, nějaký dotační program," dodal Matyáš.