husqvarna

Rokycany začnou v příštích týdnech s opravou hlavní Jiráskovy ulice za 100 mil.

Rokycany 27. ledna (ČTK) - Rokycany zahájí v únoru až březnu opravu téměř kilometrové části Jiráskovy ulice, nejfrekventovanější ulice ve městě ve směru z Plzně na Prahu. Investici připravují spolu se Správou a údržbou silnic Plzeňského kraje (SÚS) přes deset let. Město na ni vydá s DPH přes 100 milionů korun. ČTK to řekl starosta Tomáš Rada (Rokycanští patrioti), který ji považuje za stěžejní investici Rokycan v letošním roce. Náročná rekonstrukce má být hotová do 12 měsíců od zahájení.

"Loni jsme opravu nemohli zahájit kvůli zdržení výběrového řízení, do něhož se přihlásila pouze jedna firma. Ta nesplnila soutěžní zadání, nabídková cena byla vyšší než stanovený limit," uvedl Rada. Poté zastupitelstvo před volbami řešilo, zda ji město vůbec bude opravovat, kdy a jestli nabídkové ceny opět omezí. "Bylo rozhodnuto, že se akce realizuje letos, bez finančního limitu. Jsme si vědomi, že oprava této stěžejní dopravní tepny přinese značná dopravní omezení, rekonstrukce je bohužel nevyhnutelná," řekl.

Jde o společnou investici Rokycan a SÚS, která dá peníze na vlastní komunikaci. "Město pak do opravy kompletních inženýrských sítí, vodovodu, kanalizace, chodníků, stezky pro chodce a cyklisty, parkoviště, osvětlení, zeleně a sadovnických úprav i přilehlých prostranství u nádraží a ulice Svazu bojovníků za svobodu a části ulice Palackého," uvedla mluvčí města Adriana Jarošová.

Podle ní ještě není známá definitivní cena, protože výběrové řízení bude ukončeno až na konci ledna. Náklady města podle rozpočtu projektanta činí přes sto milionů korun včetně DPH. "Město by mělo vydat přes 84 milionů korun bez DPH a SÚS přes 12 milionů," řekla mluvčí. Stavbu cyklostezky, která je součástí akce, podpoří dotace Státního fondu dopravní infrastruktury.

Celková délka rekonstruované části Jiráskovy ulice bude 800 metrů, dále se opraví 250 metrů ulice Svazu bojovníků za svobodu, 60 metrů Palackého ulice v úseku Jiráskova - Josefa Knihy a náměstí 5. května. "V celé délce rekonstruovaných ulic bude nové veřejné osvětlení, vznikne 66 parkovacích míst a bude vysazeno 86 nových stromů," dodala mluvčí.