Komatsu potřebuju bagr

Rokycany projektují rekonstrukci 120 let staré sokolovny, která je uzavřená

Rokycany 27. prosince (ČTK) - Čtrnáctitisícové Rokycany projektují rekonstrukci téměř 120 let staré sokolovny. Objekt je pět let uzavřený, protože strop a krovy jsou napadené dřevomorkou. Oprava si vyžádá 300 až 400 milionů korun. Projekt kulturního centra zpracovává pražský ateliér Rusina Frei, který vyhrál v konkurenci 14 ateliérů soutěž na architektonický návrh revitalizace komplexu. V listopadu potvrdili zastupitelé vítěze soutěže a schválili smlouvu na zpracování projektu, řekl ČTK místostarosta Jan Šašek (ODS).

"A minulé úterý jsme podepsali s Rusinou Frei smlouvu," uvedl. Projekt by měl být hotový včetně stavebního povolení do dvou let. Podle Šaška jde pro město formátu Rokycan o velmi rozsáhlou stavbu za 300 až 400 milionů korun. "Chceme to opravdu rozjet. Už 10. ledna bude první výrobní výbor a budou pravidelné schůzky, aby se všechny věci ladily rovnou při projektování," řekl Šašek. Město chce v určité fázi zapojit do přípravy projektu všechny dotčené orgány včetně stavebního úřadu, což by mohlo urychlit jeho schvalování.

Projekt má stát zhruba 17 milionů korun, a každý rok tak na něj vydá město 8,5 milionu korun. Tato suma už je zahrnuta v rozpočtu na příští rok. Jakmile bude projekt hotový, chtělo by město hned začít s rekonstrukcí. Rozhodnout ale bude muset znovu zastupitelstvo podle aktuálních finančních možností města. "Ale já bych chtěl, aby se okamžitě začalo stavět, protože městu tento typ kulturního a společenského prostoru strašně chybí a čím dříve bude, tím lépe," řekl Šašek. Podle něj je jednou z variant financování stavby úvěr, město bude hledat také všechny možné vyhlašované dotace. "Jsme připraveni na ně při zpracovávání projektu reagovat," řekl.

Ateliér Rusina Frei chce zachovat celou původní historickou budovu, k níž navrhl menší moderní, převážně skleněnou přístavbu, která vznikne na místě už nevyhovujících "přílepků" ze 70. let minulého století. Bude v ní malý sál pro 100 lidí se zázemím a v patře taneční studio. Rekonstruovaný velký sál pojme až 400 lidí a projekt ho doplní o foyer a další prostory, jako menší restaurace a kanceláře. Navíc půjde propojit s malým sálem se 100 místy, kudy se bude nově do komplexu vcházet z nového náměstíčka.

Neorenesanční sokolovna z let 1902 a 1903 není památkově chráněná. Stojí na hlavní okružní třídě města směrem na Prahu. Na podzim 2016 byla uzavřena, o rok později ji město převzalo od TJ Sokol a od té doby řeší, co s ní. Jednou ze zvažovaných možností byla demolice, kterou ale většina soutěžních návrhů architektů odmítla. Rokycany teď nemají sál pro pořádání akcí. Nové kulturní centrum poslouží pro plesy, koncerty, divadla, vzdělávací pořady, spolkovou činnost a besedy. "Bude zajímavé a cenově dostupné i pro Plzeňáky k pořádání maturitních a jiných plesů a kulturních akcí," řekla Gabriela Šímová z odboru rozvoje města.