Komatsu potřebu bagr

Rokycany letos vydají na investice rekordních 261 mil. Kč, úvěr si brát nebudou

Rokycany (ČTK) - Dokončení kompletní opravy Jiráskovy ulice, rekonstrukce sportovního areálu a opravy komunikací a škol jsou největšími letošním investicemi Rokycan, třetího největšího města v Plzeňském kraji. Vydá na ně z rozpočtu a úspor rekordních 261 milionů Kč, tedy 38 procent výdajů. I přes navržený schodek 216 milionů Kč se neplánuje čerpání úvěru, město očekává o desítky milionů korun vyšší příjmy oproti schválenému loňskému rozpočtu, řekl ČTK starosta čtrnáctitisícového města Tomáš Rada (Rokycanští patrioti).

"Daňové příjmy vzrostou o 28 milionů díky vyššímu výběru sdílených daní a DPH. U nedaňových příjmů čekáme růst o více než devět milionů korun. Výrazně vyšší inkaso pak za úroky z uložených peněz města," řekl.

Do dokončení rekonstrukce hlavní tepny, Jiráskovy ulice, půjde letos podle místostarosty Jiřího Sýkory (ANO) 57 milionů Kč. Společná akce s krajem byla zahájena v březnu 2023. Rokycany vybudují chodníky, stezku pro pěší a cyklisty, vodovod, kanalizaci a metropolitní síť. Celková délka rekonstruované části je 800 metrů, dotkne se i ulic Palackého a Svazu bojovníků za svobodu a náměstí 5. května. "V celé délce ulic bude nové osvětlení, vznikne 66 parkovacích míst a vysadí se 86 stromů," uvedl.

Zhruba 50 milionů Kč půjde do sportovního areálu Jižní předměstí pro sportovce, veřejnost, školy a obce, ale pouze v případě získání dotace z Národní sportovní agentury. Město zmodernizuje hřiště na fotbal včetně osvětlení a zavlažování tak, aby splnilo podmínky Fotbalové asociace ČR. Upraví se velikost tenisového kurtu, obnoví povrchy atletické dráhy a ostatních hřišť.

Dalších 20 milionů korun dají Rokycany do projektu revitalizace areálu Sokolovny, kde vznikne Nové centrum kultury. Město začne s rekonstrukcí veřejného osvětlení, do první etapy obnovy 890 světelných bodů vydá 14 milionů Kč. "Technické a projekční podklady zpracoval ČEZ. Očekávaná úspora je vyčíslena na 1,4 milionu ročně," řekl šéf odboru rozvoje Jiří Hlad.

Město také zrevitalizuje za sedm milionů Husovy sady a Kalvárii, nejvýznamnější a nejrozsáhlejší plochu veřejné zeleně s vycházkovými trasami, altány a vyhlídkami. "Má rozlohu 23 hektarů a je jako významné paleontologické naleziště přírodní památkou. Vytvoříme tam zídky, naučné stezky a nové multifunkční hřiště," řekla mluvčí města Adriana Jarošová.

Rokycany budují v jižní části města další sportovní infrastrukturu. V blízkosti současného skateparku postaví pumptrack za 5,2 milionu korun, osm milionů vydají na jeden kilometr dlouhé cyklostezky u Rakovského potoka v úseku Šťáhlavská - Kotelská včetně chodníku. U skateparku vznikne ještě diskgolfové hřiště za půl milionu korun.

Projekt na stavbu tělocvičny a jídelny základních škol v centru přijde na 14 milionu Kč. Deset milionů Kč si vyžádá obnova zbylých 120 metrů Mokroušské ulice, 12 milionů oprava Litohlavské ulice. Město také připraví projekt pro územní řízení na protipovodňová opatření na Klabavě.