Cime 2 kvartál 2024

Řízení EIA o silnici 73 na severu Brna by mělo začít v roce 2024

Kuřim (Brněnsko) 11. listopadu (ČTK) - Řízení o vlivu stavby na životní prostředí označované EIA týkající se silnice 73, dřív označované jako R43, na severu Brna by mělo začít v roce 2024. Po koordinační schůzce to dnes novinářům v Kuřimi řekli ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN).

"Bavili jsme se o všech fázích přípravy této stavby. V roce 2024 by měla probíhat celá část posouzení vlivu stavby na životní prostředí, kde dojde k zapojení jednotlivých samospráv a veřejnosti z dotčeného území. Zásadní je, aby se stavbu podařilo naplánovat tak, aby byla co nejšetrnější k životnímu prostředí," uvedl Kupka.

Starosta Kuřimi Sukalovský upozornil, že právě během tohoto řízení se může celý proces zdržet. "Očekáváme, že v řízení EIA bude podána řada připomínek a námitek, a lze očekávat i soudní řízení tak, jak je to běžné u většiny takto velkých dopravních staveb. Jak dlouho by to mohlo trvat, se absolutně nedá předjímat," uvedl Sukalovský.

Zatím se jako o možném začátku stavby mluví o letech 2028 až 2030, jde ale o hrubý odhad.

Nová čtyřpruhová silnice 73 má největší význam v jižní části, v níž má odvést část dopravního zatížení z brněnské Kníničské ulice a z velkého městského okruhu. Má vést západní částí Brna včetně sídliště Bystrc a přes hráz Brněnské přehrady. Proti vedení silnice přes Brno dlouhodobě bojují lidé z městských částí Bystrc a Kníničky i z obcí, kterých se budoucí stavba citelně dotkne. Jihomoravský kraj už tuto trasu prosadil do zásad územního rozvoje, naposledy v jeho prospěch rozhodl Krajský soud v Brně loni v říjnu

Silnici, o kterou se přou generace, projektovalo po okupaci Československa nacistické Německo a mělo jít o extrateritoriální dálnici přes území protektorátu z Vídně do Vratislavi, což byla tehda města v německé třetí říši. Na trase už tehdy vznikla řada náspů, zářezů i mostů, které jsou v krajině dodnes viditelné. Stát v této trase již desetiletí plánoval dálnici, ale nebyl schopen ji prosadit do územně plánovacích dokumentací, což se povedlo až v roce 2020. Časem se také z chystané dálnice stala jen čtyřpruhová silnice a aktuálně je v konceptech ŘSD přeznačená na silnici s číslem 73, aby se nepletla se současnou silnici I/43 z Brna na Svitavy.