Komatsu potřebuju bagr

Revitalizace školy v České Lípě získala ocenění za úspory vody a energií

Česká Lípa 5. června (ČTK) - Liberecký kraj získal ocenění za projekt revitalizace budovy Obchodní akademie v České Lípě, který umožňuje využití dešťové vody a také odpadního tepla. V celostátní soutěži Chytrá města 2021 získal loni projekt, který přišel na 25 milionů korun, zvláštní cenu poroty. Využití chytrých ekologických řešení teď ocenila i porota v soutěži ČEPP 2021 - Český energetický a ekologický projekt. Podobná řešení plánuje kraj v budoucnu využít také u dalších staveb, řekl ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

"Využití moderních technologií a zavádění chytrých řešení jsou trendem dnešní doby .... Vnímáme to jako službu obyvatelům regionu, ale také jako vklad do budoucna," doplnil Ulvr.

Už v letech 2018 a 2019 investoval kraj 18 milionů korun do zateplení budovy českolipské obchodní akademie, z toho 5,2 milionu byla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí. Součástí projektu byla technologie řízeného větrání se zpětným využitím tepla, škola navíc využívá odpadní teplo ze serveroven k ohřevu vody a vytápění toalet. "Porota ocenila zejména řešení celé energetické náročnosti budovy. Díky těmto úpravám se podařilo uspořit až 85 procent energie za rok," řekl Ulvr.

Při stavebních úpravách školy využil také Liberecký kraj poprvé hospodaření s dešťovou vodou. Při rekonstrukci sociálního zařízení instalovali loni dělníci technologii, která umožňuje využívání dešťové a takzvané šedé vody. Jímaná dešťová voda slouží k zalévání trávníků, kropení dvora a splachování toalet. Šedá voda po přečištění a dezinfekci UV lampami slouží rovněž ke splachování. Projekt přišel podle Ulvra na sedm milionů korun, zhruba 2,5 milionu získal kraj z evropských fondů.

Liberecký kraj chce úsporné technologie využít i dalších svých budovách, v plánu jsou například úpravy na českolipské průmyslovce. Dešťovou vodu plánuje kraj svádět i ze zelené střechy připravovaného parkovacího domu u svého sídla i z okolních ploch. Součástí prací za zhruba 290 milionů korun je proto podzemní akumulační nádrž, ze které se bude voda vhánět do závlahového systému. "Naším přáním je, aby postupem času k masivnějšímu využití dešťové či šedé vody směřovalo více veřejných i soukromých projektů v regionu," dodal Ulvr.