Cime 2 kvartál 2024

Rekonstrukci přehrady Jezeří platí zatím Povodí Ohře, EU s dotací nesouhlasí

Vysoká Pec (Chomutovsko) (ČTK) - Rekonstrukci přehrady Jezeří mezi Vysokou Pecí na Chomutovsku a Horním Jiřetínem na Mostecku financuje zatím Povodí Ohře, které má vodní dílo ve správě, ze svého rozpočtu. Se zaplacením investice za zhruba 80 milionů korun z Národního plánu obnovy (NPO), na kterou bylo možné čerpat evropskou dotaci, nesouhlasí Evropská komise. Kromě Jezeří jde o dalších 14 projektů, jež byly z NPO vyloučeny. Původně mělo Povodí Ohře získat dotaci z dotačního programu Prevence před povodněmi, nicméně poté se rozhodlo o převedení projektu pod NPO, kde byly jiné podmínky. ČTK to dnes řekl mluvčí státního podniku Jan Svejkovský.

O tom, z čeho se bude projekt financovat, se podle Svejkovského bude ještě jednat. Zmínil, že kvůli škrtům v rámci konsolidačního balíčku jsou peníze na investice nižší a bude tomu tak i v následujících letech. "Se škrty se začalo už letos a ty jiné projekty, které také nebudou pokryty z Národního plánu obnovy, jsou hodně nákladné," doplnil mluvčí. Jde například o projekt na přehradě Orlík za 1,78 miliardy korun nebo o opravu přehrady Harcov v Liberci za 388 milionů korun bez daně.

Povodí Ohře nicméně na stavbě pracuje zhruba dva roky a využívá k tomu zatím vlastní prostředky. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes v Přerově na dotaz ČTK odpověděl, že projekty budou dokončeny bez ohledu na to, zda na ně půjdou peníze z EU. Třeba prostředky na stavbu bezpečnostního přelivu na orlické přehradě mají být podle mluvčího Povodí Vltavy Huga Roldána zajištěny z dotačního programu ministerstva zemědělství Prevence před povodněmi IV., tedy z národních zdrojů.

Vodní dílo Jezeří nechal vybudovat na svém panství Moritz Lobkowitz mezi lety 1902 a 1904. Přehrada je zařazena mezi kulturní památky ČR. Vodní dílo leží uprostřed národní přírodní rezervace Jezerka. Nedaleko se nachází také jedna z nejvýraznějších dominant Krušných hor - zámek Jezeří.