Komatsu potřebu bagr

Rekonstrukce pražského Libeňského mostu začne letos 20. září

Praha (ČTK) - Rekonstrukce pražského Libeňského mostu začne letos 20. září. Po přípravných pracích bude následovat stavba proplachovacího kanálu a přeložení inženýrských sítí. Práce na opravě hlavního mostu přes Vltavu mají podle harmonogramu začít v roce 2024. ČTK to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Projekt nepočítá jen s rekonstrukcí části mostu přes řeku, ale s kompletní proměnou soumostí a jeho okolí včetně stavby protipovodňových opatření. Oprava spolu s dalšími pracemi vyjde na asi 2,18 miliardy korun.

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty a byl postaven podle návrhu architekta Pavla Janáka v roce 1928. Most nebyl nikdy opravován a je ve velmi špatném stavu. Konsorcium firem, které most opraví, vede společnost Metrostav TBR a tvoří jej ještě mateřský Metrostav a projekční firmy SATRA a SHP.

Příští týden v úterý město předá staveniště stavebníkovi, který na něj začne navážet techniku. "Zahájena bude první etapa, která potrvá do roku 2024, při které budou provedeny přípravné práce a mimo jiné vybudován proplachovací kanál. V příštím roce se uskuteční přeložky inženýrských sítí a vznikne provizorní přemostění," řekl Scheinherr.

Hlavní etapa oprav, při které bude rekonstruován hlavní most přes Vltavu, začne v roce 2024. Při opravách bude přerušena doprava.

Stavebníci opraví a přestaví celé soumostí od křižovatky s Dělnickou a Jankovcovou ulicí po Palmovku, jde o 1200 metrů dlouhou komunikaci. Pracovat budou i na obnovení zasypaného vltavského ramene a vybuduje cyklostezky nebo bezbariérový přístup na most z Rohanského ostrova, který se v budoucnu promění v odpočinkovou oblast. Podoba mostu přes řeku se po opravách nezmění.

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty. TSK a město zvolily metodu, kdy jedna firma dodá projekt a zároveň práce provede.

Most je v havarijním stavu. V roce 2018 byl kvůli tomu dočasně uzavřen pro auta a MHD. Loni se při diagnostikách ukázalo, že všechny oblouky vykazují stejnou zatížitelnost jako v době stavby. Minulé vedení Prahy počítalo se zbouráním mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí, současné vedení magistrátu ale rozhodlo o opravě.