Rekonstrukce nádrže Morávka na Frýdecko-Místecku za 150 milionů korun skončila
Morávka (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Rozsáhlá rekonstrukce vodní nádrže Morávka na Frýdecko-Místecku za 150 milionů korun skončila kolaudací. Práce na ní trvaly tři roky. Zhruba 70 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství. ČTK to dnes řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Rekonstrukce začala koncem roku 2021.
"Vodní dílo Morávka na řece Morávce je po rozsáhlé rekonstrukci plně funkční, což vyplývá z vydaného kolaudačního rozhodnutí. V současnosti je ale stále nádrž v režimu mimořádné manipulace, která spočívá v řízené zvýšené hladině nádrže," řekla.
Podle ředitele státního podniku Povodí Odry Jiřího Tkáče je přehrada nyní schopna převést bezpečně až kontrolní desetitisíciletou povodňovou vlnu. "Nádrž je součástí Vodohospodářské soustavy povodí Odry, kam dále patří vodárenské nádrže Šance v Beskydech a Kružberk a předsazená nádrž s vodárenským účelem Slezská Harta v Nízkém Jeseníku, která zajišťuje zásobování vodou pro 1,2 milionu obyvatel severní Moravy a Slezska. Vlastní nádrž Morávka nyní dodává pro vodárenské účely kolem 150 litrů surové vody za sekundu," uvedl Tkáč.
Při rekonstrukci byl vybudován sekundární přeliv, díky kterému se zvýšila kapacita nátoku k bezpečnostnímu přelivu. Původní betonová konstrukce bezpečnostního skluzu, který slouží k odvedení vody z přelivu a spadiště do podhrází, se vybourala a nahradila železobetonovou konstrukcí s větší kapacitou. Nový skluz tak nyní za povodní bezpečně převede do koryta řeky Morávky pod hrází až 300 metrů krychlových vody za sekundu.
"Základním předpokladem fungování všech vodních děl je jejich bezpečnost a mnohaletá funkčnost. Proto jsou všechna vodní díla pod neustálým dohledem. Současně je naše vodohospodářská soustava řízena tak, aby celé území chránila před oběma extrémy, tím jsou povodně a sucho," doplnil technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.