Komatsu potřebu bagr

Rekonstrukce nádražní budovy v Sokolnicích ji vrátí historickou podobu

Sokolnice (Brněnsko) 19. srpna (ČTK) - Rekonstrukce nádražní budovy ve stanici Sokolnice-Telnice na Brněnsku má začít v září. Je to o dva měsíce později, než Správa železnic (SŽ) uváděla v květnu. Hotovo by mělo být do konce příštího roku. Stavbaři budově vrátí její historický vzhled. SŽ v tiskové zprávě uvádí, že práce vyjdou na 48 milionů korun bez DPH.

Ve stanici na trati z Brna do Přerova zastavují osobní vlaky, které spojují Brno s Křenovicemi. Budova pochází z doby počátků provozu na přerovské dráze, na kterou první vlaky vyjely v roce 1869, v době takzvané stavitelské horečky. Tomu odpovídá unifikovaná podoba budovy, která je podobná mnoha dalším nejen na této trati.

"Budova je určena ke kompletní rekonstrukci. Bude se sanovat vlhké zdivo, budou se měnit okna a dveře, budova bude zateplená a obnoví se původní vzhled fasády včetně osazení ozdobných prvků," uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Ozdobné prvky ztratila budova při dřívějších úpravách. Nová bude elektroinstalace, rozvody vody a vytápění. Potřeba je také vyměnit část krovů a střechu.

Cestujícím bude k dispozici občerstvení a bezbariérové toalety, ve stanici bude moderní navigace pro nevidomé. Novinkou bude také přípojka pro dobíjení elektrokol. Oprava čeká také sedm bytů v budově, SŽ je pak nabídne k pronájmu. Po dobu prací se čekárna a pokladna přesunou do upraveného bytu a záchod bude v mobilních buňkách.

Na rekonstrukci přispěje Evropská unie prostřednictvím fondu Nástroje pro oživení a odolnost, z něhož chce SŽ rekonstruovat i řadu dalších nádražních budov. Fond by měl náklady pokrýt zhruba ze 70 procent.