Cime 1 kvartál 2024

Rekonstrukce dvou mostů nad dálnicí u Svijan přijde Liberecký kraj na 96 mil.Kč

Liberec 5. ledna (ČTK) - Rekonstrukce dvou mostů nad dálnicí D10 a železnicí u Svijan na Liberecku přijde Liberecký kraj na téměř 96 milionů korun včetně DPH. Navzdory růstu cen stavebních materiálů a prací tak bude stavba zhruba o 11 milionů levnější, než projektanti na podzim předpokládali. Zakázku získal Metrostav, práce by měl zahájit na jaře, na stavbu bude mít 480 dní. Skončí tak v příštím roce, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

"Jedná se o dva mosty, z nichž jeden překlenuje silniční tah z Liberce do Prahy a druhý komunikaci a železniční trať, které vedou skrz obec Svijany. Motoristé musí na dálnici počítat s omezením, doprava tam bude pod mostem svedena v každém směru do jednoho pruhu," doplnil Sviták. Stavba navazuje na projekty obcí Svijany a Přepeře, které tam staví cyklostezky, kraj tak musí při rekonstrukci mostů počítat s jejich napojením.

Veřejnou zakázku kraj zadal ve formě design & build (projektuj a postav). "Tento dodavatelský systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí, kdy je potřeba urychlit časový průběh stavebních prací, během nichž se mohou vyskytnout změny zadávacích požadavků. Je na té firmě, jaký postup zvolí, a je to na její zodpovědnosti," řekl Sviták. Poprvé kraj tento způsob vyzkoušel při rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu. "Kde jsme díky němu ušetřili více než 50 milionů korun oproti původním odhadům," dodal.

Rekonstrukce mostů u Svijan bude v letošním roce patřit k největším akcím na krajských komunikacích. Celkově by do nich měl kraj dát zhruba 900 milionů korun, zhruba o čtvrtinu víc než loni. V rozpočtu je zatím 150 milionů z vlastních příjmů, dalších 250 milionů ale přidá z přebytku loňských daňových příjmů. "Z Evropských fondů bychom měli získat 264 milionů korun a zhruba 150 milionů ze Státního fondu dopravní infrastruktury," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).