Komatsu potřebu bagr

Rekonstrukce dálnice D1 dnes končí, omezení budou pokračovat v příštím roce

Praha/Jihlava 1. října (ČTK) - Devítiletá rekonstrukce dálnice D1 dnes končí, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozňuje poslední opravovaný úsek. Rekonstrukce vyšla na 21,8 miliardy Kč bez DPH, což je proti původním předpokladům asi o dvě miliardy méně. Dokončení oprav se ovšem zdrželo o tři roky, termín byl dvakrát odsouván. Omezení na dálnici budou pokračovat i v příštím roce, kdy začne rozšiřování na šest pruhů okolo Brna. Oznámilo to dnes ŘSD.

"Jednalo se o největší a z pohledu organizace postupu výstavby nejnáročnější projekt, který kdy Ředitelství silnic a dálnic realizovalo," uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

ŘSD původně uvedlo, že dálnici už zprovoznilo, na dotaz ČTK, ale jeho mluvčí Jan Rýdl upřesnil, že poslední dopravní omezení na opravovaném úseku dálnice pracovníci odstraní v noci na sobotu na Vysočině, mezi Velkým Beranovem na 119. kilometru a Měřínem na 134. kilometru.

Silničáři opravili 160 kilometrů dálnice v obou směrech včetně 95 mostů a 35 nadjezdů, dále mimoúrovňových křižovatek, středního dělicího pásu dálnice, kanalizace a několika odpočívek. Dálnice byla rozšířena o 0,75 metru na každé straně, což by podle Mátla mělo zvýšit bezpečnost při odstavení vozidla a umožnit v případě uzavření jednoho jízdního pásu vedení dopravy v režimu 2+2 jízdní pruhy na pásu druhém. Doplněna byla telematická zařízení a v celé délce byl položen optický kabel. Zbouráno a nově postaveno bylo 35 dálničních nadjezdů s rezervou na možnost rozšíření dálnice na šest pruhů. Podél dálnice byly instalovány nové ploty a svodidla a byl modernizován systém tísňového volání. V okolí dálnice přibyla protihluková opatření a postaveny byly čtyři ekodukty pro migraci zvěře.

Rekonstrukce D1 se proti původním předpokladům prodlužovala. O rekonstrukci bylo rozhodnuto v roce 2011, stavba začala o dva roky později a původně měla skončit v roce 2018. Termín dokončení však byl dvakrát posunut. Podle ŘSD byly problémy například s některými technickými záležitostmi, při jednáních s obcemi nebo některými vlastníky okolních pozemků.

ŘSD kvůli rekonstrukci D1 vypsalo 21 zakázek, kvůli třem z nich nyní vede soudní spory. Největší problémy vznikly na úseku 12 u Humpolce. ŘSD na konci roku 2018 odstoupilo od smlouvy s původními zhotoviteli oprav 14kilometrového úseku, se stavebním sdružením v čele s firmou Geosan. Podle úřadu stavební firmy neplnily pokyny a stavba nabrala výrazné zpoždění. ŘSD vypsalo na opravy úseku následně soutěž, rekonstrukci pak dokončila Skanska.

Práce se na část D1 brzy vrátí. Příští rok začne rozšiřování na šest pruhů okolo Brna od 182. kilometru po 210. kilometr, kde se odpojuje silnice E50 na Slovensko. Práce potrvají několik let. První rozšiřovaný úsek bude mezi 194. a 196. kilometrem. Důvodem je velký provoz na této části dálnice.

Dálnice D1 je nejstarší a nejdelší českou dálnicí, v některých úsecích i nejvytíženější a nejnebezpečnější a nyní také vinou častých oprav a mnohaleté modernizace nejpomalejší. Zrekonstruována byla část dálnice mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna.

Sdružení dopravců Česmad Bohemia již kritizovalo, že ani rekonstrukce dálnice nezlepší stav ohledně parkovacích míst pro kamiony. Podle sdružení chybí na tuzemských dálnicích přes 2000 parkovacích míst pro kamiony.