Cime 3 kvartal 2024

Rekonstrukce Císařských lázní má před sebou poslední půlrok prací

Karlovy Vary 26. září (ČTK) - Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech míří do posledního půlroku prací. Oprava budovy se blíží ke konci a na řadu nyní přijde vestavba koncertního sálu a příprava nové expozice lázeňství. Celkové náklady by měly dosáhnout zhruba 1,4 miliardy korun. Koncertní sál, který vznikne v atriu Císařských lázní, bude z mnoha ohledů unikátním řešením, jak po stránce stavební, tak i akustické, zaznělo na dnešní prezentaci stavu rekonstrukce na krajském úřadu Karlovarského kraje.

Podle architekta Petra Hájka, který je autorem návrhu vestavby sálu do Císařských lázní, bylo cílem vytvořit nejen koncertní sál, ale sál pro nejrůznější účely, od koncertů, přes filmové projekce až po plesy nebo jiná společenská setkání. Sál je proto vysoce variabilní, hlediště se bude dát zasunout, jeviště také může měnit svou výšku a rozložení a sál bude mít také různá nastavení akustiky podle požadavků různých druhů akcí.

Samostatnou kapitolou je pak technologie vestavby. Sál totiž bude uprostřed historické budovy, ale zároveň se jí nebude nijak dotýkat ani nebude nutné historickou budovu ubourat, aby se do ní vestavba dala zakomponovat. Největší komponenty se budou do atria Císařských lázní spouštět otevírací střechou.

"To byl asi ten nejsložitější logistický úkol. Lze si to představit jako loď, která se sestavovala pinzetou v láhvi. Musíte ty součástky nejprve vyrobit a nanečisto postavit někde v hale, abyste věděli, že nic nechybí. Pak se to musí očíslovat a rozložit a zase sestavit v atriu budovy. Přičemž platí, že jednotlivé komponenty jsou nejvíce tak velké, jako největší otvor, který vede do toho atria," popsal Hájek.

I podle Martina Vondráčka, který měl na starosti akustické vlastnosti vestavěného sálu, jde o řešení, které je možná světově unikátní. Zadní stěna sálu, která navíc dokáže zmizet, plní akustickou funkci. Vestavěné trojúhelníky se stranami s odlišnými akustickými vlastnostmi pak dokážou přizpůsobit prostor různým zvukovým požadavkům. Navíc nebude chybět ani klasická audiovizuální technika, ale důmyslně schovaná tak, aby nerušila dojem z historického prostoru.

Podle krajského zastupitele Pavla Čekana (Místní) je v současné době prostavěno asi 700 milionů korun. Samotná stavba přijde zhruba na 1,127 miliardy, vestavba sálu bude stát asi 157 milionů korun, připravovaná expozice pak okolo 50 milionů korun a vnitřní mobiliář zhruba 40 milionů korun. S otevřením opravených Císařských lázní se počítá v červnu 2023. Bude mu předcházet i několikaměsíční zkušební provoz, který má vyzkoušet všechny části rekonstruované budovy.