Komatsu potřebu bagr

Rekonstrukce bývalé ubytovny v ústecké Čelakovského ulici se prodraží

Ústí nad Labem 13. dubna (ČTK) - Rekonstrukce bývalé ubytovny v Čelakovského ulici v Ústí nad Labem, kde má vzniknout 33 bytů, se prodraží zhruba o 4,5 milionu korun. Město získalo na rekonstrukci dotaci a nedávno zastupitelé schválili přijetí úvěru. Peníze navíc jsou na pokrytí dalších stavebních prací, se kterými projekt nepočítal. Město vícepráce zaplatí ze svého rozpočtu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

Rekonstrukce navíc potrvá déle, a to nanějvýš o 16 týdnů, práce by tak měly skončit v první polovině roku 2023. "Projekt na rekonstrukci je z roku 2015, ale k realizaci došlo na konci roku 2021. Budova vlastně ještě šest let od projektu chátrala a při přípravě rekonstrukce byly zjištěny ještě další problémy," odůvodnil to Vlach. Náklady na opravu budou činit necelých 35,5 milionu korun.

V panelovém domě vznikne 16 sociálních bytů pro seniory a 17 dostupných bytů, které využijí například zaměstnanci integrovaného záchranného systému. Město objekt koupilo v roce 2013 za šest milionů korun. Kvůli zamýšlené přestavbě vznikla petice, její signatáři požadovali demolici domu.

Další byty by měly vzniknout v Matiční ulici, kde město odkoupilo již druhý dům. V prvním již jsou dva byty, které slouží pro ubytování lidí v krizových situací, další mají vzniknout ve druhém domě. "Podali jsme žádost Ústeckému kraji s tím, že žádáme o příspěvek ve výši jeden milion korun," řekl náměstek. Opravy v součtu vyjdou asi na pět milionů korun.

Byty v prvním domě fungují od loňského května a podle náměstka už se v nich ubytovalo několik jednotlivců. "V tuhle chvíli tam třeba je skupina osob, které pomáháme, ale samozřejmě nemůžeme zmiňovat detaily. Jedná se buď o lidi, kteří jsou v péči odboru sociálních věcí, nebo se jedná o lidi, kteří jsou tu v rámci ochrany před něčím, co by je potkalo tam, kde žijí běžně," dodal Vlach.