Komatsu potřebu bagr

Referendum o další zástavbě v okolí Dobříše nebude, rozhodli zastupitelé

Dobříš (Příbramsko) 28. dubna (ČTK) - Zastupitelé Dobříše na Příbramsku dnes neschválili návrh na vyhlášení referenda, které by zjišťovalo názor lidí na zástavbu v okolí města. Navrhovatelé materiál předložili již podruhé, minule ho po diskusi stáhli. Nově předložený návrh měl dvě varianty, ani jedna však nenašla u zastupitelů dostatečnou podporu. Téma rozděluje nejsilnější uskupení Pro Dobříš, podle starosty Pavla Svobody (Pro Dobříš) se kvůli němu rozpadla koalice. Do voleb by se ale už vedení města měnit nemělo.

Uspořádání referenda navrhla bývalá starostka Jana Vlnasová spolu s dalšími třemi zastupiteli za Pro Dobříš Václavem Bálkem, Jaromírem Bláhou a Romanou Bodorovou. Plebiscit se měl konat na podzim spolu s komunálními volbami. Veřejnost si podle autorů návrhu přeje, aby Dobříš zůstala malým městem do 10.000 obyvatel. Po zastavění většiny míst vymezených nynějším územním plánem však podle nich hrozí, že se objeví návrhy na další rozšíření zastavitelného území.

Svoboda už minule namítl, že tyto otázky řeší územní plán. Podivil se i požadavku, aby počet obyvatel nepřesáhl 10.000. Podotkl, že počátkem roku v Dobříši žilo 8571 lidí a naopak jich ubývá. Také podle dalších zastupitelů by se město nemělo stát "skanzenem" pro dosavadní obyvatele.

Bláha uvedl, že impulzem k návrhu referenda byla diskuze o zástavbě v oblasti Brodce. Veřejnosti podle něj záleží na tom, aby tato oblast zůstala nezastavěná, což podle něj potvrdila i petice. Vlnasová referendum označila za jedinou cestu, jak naplňovat volební program.

Koalice Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL a nezávislých měla donedávna v jednadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů. Podle Svobody to již neplatí a pro schvalování některých návrhů nyní vedení města potřebuje hlasy opozice.