Cime 1 kvartál 2024

Ředitel FN Brno: Stavba porodnice se prodraží minimálně o 30 procent

Brno 15. srpna (ČTK) - Plánovaná stavba nové porodnice Fakultní nemocnice Brno se s ohledem na růst cen stavebních materiálů a inflaci prodraží minimálně o 30 procent. ČTK to řekl ředitel nemocnice Ivo Rovný. Původní cena byla kolem dvou miliard korun. Nová budova v bohunickém areálu sloučí dvě nynější pracoviště vzdálená zhruba sedm kilometrů. Navíc na Obilním trhu je podle přednosty gynekologicko-porodnického oddělení Víta Weinbergera budova stará 130 let a je ve špatném stavu. Na některých místech se objevuje plíseň nebo hniloba, při dešti ve sklepní části zatéká, a v důsledku toho pak nejezdí část výtahů.

Fakultní nemocnice Brno je s 6000 porody největší porodnicí v České republice. Část porodů personál provádí v areálu v Bohunicích, kde je sídlo nemocnice, část v areálu na Obilním trhu. O nové porodnici se mluví mnoho let. Podle Weinbergera se zhruba 20 až 30 let do Obilního trhu příliš neinvestovalo, a proto je budova ve špatném stavu. Týká se to například rozvodů sítí, ale také omítek, na kterých se místy objevuje plíseň a hniloba. "Když prší, vyplaví nám to sklep. Kvůli tomu pak nejde část výtahů a musíme volat servis," uvedl Weinberger. Podle něj pacienti i zaměstnanci čelí v létě horku, sestřičky mají malé prostory pro pauzu a podobně.

Rovný uvedl, že nová porodnice není žádným megalomanským projektem, ale nutnou investicí k zajištění gynekologické a porodnické činnosti. "Areál je téměř v havarijním stavu. Pokud by se investice neuskutečnila, znamenalo by to velký problém a byla by to personální krize. Lidé by nám odešli a každý lékař i sestra má kam jít, protože je všude nedostatek personálu. V dnešní době tady zůstává jen srdcař s vidinou toho, že nová porodnice situaci zlepší," zdůraznil Rovný.

Podle něj se nyní dokončuje studie na novou porodnici, hotová by měla být koncem roku 2023. Pro stavbu bude potřeba demolice části stravovacího provozu. "Dokončení stavby je v roce 2026," dodal Rovný.