Komatsu potřebu bagr

Rakovník chystá další zvelebování botanické zahrady, nyní dělá odvodnění a cesty

Rakovník (ČTK) - Rakovník plánuje další zvelebování botanické zahrady, nyní pokračují práce na odvodnění a na cestách pro pěší. V příštím roce by mohl přibýt umělecky ztvárněný dřevěný objekt zvaný Včelín. Nyní se jedná o přípravách. ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekl starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).

Na jaře v botanické zahradě začaly úpravy, které mají zabránit nadměrnému zamokřování některých částí, voda ohrožovala část místní rostlinné sbírky. Vzniká zde proto nový rybníček, do kterého bude voda svedena. Protože úpravy postoupily rychleji oproti původnímu plánu, město se s firmou dohodlo i na dokončení všech pěších tras v okolí stavby. Celkem náklady dosáhnou téměř šest milionů korun. Tím ale plány nekončí. "Máme dále zájem pokračovat ve zvelebování areálu, protože si myslíme, že to je jedinečný prostor," uvedl starosta. Další botanická zahrada v regionu podle něj není.

Město už má v takzvaném zásobníku projektů zařazené vylepšení další části včetně objektu věnovaného včelám. Podobu stavby v tradičním duchu z přírodních materiálů vedení města projednává s řezbářem. Spolu s okolními úpravami budou podle starosty náklady zřejmě v milionech korun, přesná částka zatím není určená.

Rakovnická botanická zahrada byla mezi železničním nádražím a Rakovnickým potokem založena v roce 1963, tedy před 60 lety. Rostou v ní domácí okrasné a ovocné dřeviny i vzácné cizokrajné rostliny. Slouží pro odbornou a praktickou výuku studentů Střední zemědělské školy Rakovník.