husqvarna

Rakouské firmy Raiffeisen a Strabag tlumí s Děripaskovou pomocí vazby na Rusko

Vídeň (ČTK) - Rakouská bankovní společnost Raiffeisen Bank International (RBI) převezme téměř 28procentní podíl v rakouské stavební firmě Strabag. Záměr chce uskutečnit pomocí transakce se sankcionovaným ruským podnikatelem Olegem Děripaskou, uvedla firma v úterní tiskové zprávě. RBI patří v Evropě k bankám s největším zastoupením v Rusku, své působení tam ale chce ukončit. Záměrem Strabagu je Děripaskův podíl ve firmě snížit.

RBI převezme přes ruskou AO Raiffeisenbank 28,5 milionu akcií rakouské stavební firmy, čímž v ní získá podíl 27,8 procenta. Zaplatí za to 1,51 miliardy eur (zhruba 37 miliard Kč). Tato částka zahrnuje i vyplacené dividendy. Podle agentury Reuters jde o neobvyklý krok, jenž sníží vlastní kapitál ruské dceřiné společnosti banky.

Podíl Strabagu prodává ruská společnost Rasperia Trading Limited, která patří Děripaskovi. Na něj a na další významné ruské podnikatele i politiky se vztahují západní sankce. "Touto transakcí RBI dál snižuje svou expozici vůči Rusku," uvedla rakouská bankovní společnost.

Strabag hledal způsob, jak Děripaskův podíl 27,8 procenta snížit. Ve svém sdělení firma v úterý večer uvedla, že odprodej ze strany podnikatele Děripasky je v zájmu společnosti, ale že je potřeba transakci kvůli uplatňovaným sankcím detailně prozkoumat. Ruské úřady budou návrh transakce posuzovat a teprve pokud ji schválí, mohou oba rakouské podniky říct, že se jim záměr utlumit vazby na Rusko podařilo splnit.

Děripaskův zástupce se k informacím o transakci bezprostředně nevyjádřil. Ruská centrální banka a ruské ministerstvo financí, které řídí vládní komisi dohlížející na prodej majetku zahraničních firem, na dotazy k transakci také neodpověděly. Na Děripasku se vztahují západní sankce kvůli jeho údajným vazbám na Kreml, o kterých je Západ přesvědčen.

Oznámená transakce svědčí akciím obou firem. Zatímco Strabag dnes na burze ve Vídni odpoledne přidával kolem osmi procent, akcie RBI měly ráno k dobru až 11 procent, než růst později zmírnily.

Možnost, jak své podnikání v Rusku prodat nebo alespoň vyčlenit ze své organizační struktury, rakouská banka posuzovala hned od začátku ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Varovala nicméně, že odchod z Ruska může nějakou dobu trvat.

Evropská centrální banka (ECB) na finanční ústavy tlačí, aby vazby na Rusko utlumily. RBI uvedla, že bude nadále pracovat na prodeji nebo odštěpení svých aktivit. Její ruská součást nakonec převede podíl Strabagu na RBI, a RBI má podle svého sdělení v úmyslu tento podíl držet jako dlouhodobou investici.

Od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu opustilo ruský trh už mnoho zahraničních firem. Kvůli západním sankcím pro ně totiž bylo stále obtížnější tam zůstat. Kreml ale zavedl opatření, která prodej aktiv těmto firmám v Rusku zkomplikovala.